Ponad 600 km turystycznych tras rowerowych powstanie w Małopolsce do 2020 roku

Ponad 600 km turystycznych tras rowerowych powstanie w Małopolsce do 2020 roku. To pierwszy taki projekt w Polsce. Spójna sieć tras przebiegających przez całe województwo, połączy główne miasta Kraków, Tarnów, Oświęcim, Nowy Sącz, Nowy Targ, Olkusz, Chrzanów, Zakopane. Niektóre z projektowanych tras staną się częścią dużych europejskich szlaków rowerowych. Dwa kółka połączą więc Małopolskę i z Norwegią i z Grecją. Koszt inwestycji to 200 mln zł.

Trasy powstaną w korytarzach kolejowych i po wałach rzek: Wiśle, Dunajcu, Skawie, Rabie, Prądniku i Rudawie. Projektowane są również wzdłuż dróg publicznych i na terenach leśnych. Wzdłuż głównych tras powstaną Miejsca Obsługi Rowerzystów, wyposażone w infrastrukturę umożliwiającą wygodny odpoczynek.

Małopolskie trasy zaprojektowano tak, żeby mogli nimi podróżować wszyscy: rodziny z dziećmi, emeryci, wyczynowcy z bagażami.

Ważnym elementem projektu jest skomunikowanie z koleją w tych miastach, przez które będzie można przejechać jednośladem. Rowerzyści najczęściej korzystają z tego środka transportu, żeby dotrzeć do trasy, a potem wrócić do domu.

Na niektórych odcinkach można już jeździć. To w sumie 170 km i siedem Miejsc Obsługi Rowerzystów. Od Biskupic Radłowskich do Wietrzychowic, od Zakopanego do Sromowców Niżnych, od Woli Batorskiej do miejscowości Jodłówka Wałki.

Trasy projektowane w Małopolsce

WTR na terenie Małopolski przebiegać będzie przez 10 powiatów i 21 gmin/miast. Zaczyna się w Jawiszowicach na granicy z województwem śląskim, a kończy w Szczucinie na granicy z województwem świętokrzyskim. Długość trasy to ok. 200 km, natomiast na odcinku ok. 120 km Wiślana Trasa Rowerowa stanowić będzie wspólny przebieg z europejską trasą rowerową EuroVelo4 (lokalna nazwa VeloMetropolis), od Jawiszowic do Woli Batorskiej.

Wiślana Trasa Rowerowa

Przebiegać będzie przez 5 powiatów i 12 gmin/miast. Długość trasy to ok. 84 km i jest to samodzielny przebieg przedmiotowej trasy. Swój początek będzie mieć w Jawiszowicach na granicy z województwem śląskim, a koniec w miejscowości Jodłówka Wałki na granicy z województwem podkarpackim. VeloMetropolis przebiegać będzie po części wspólnej z WTR na odcinku ok 124 km.

VeloNatura (EuroVelo 11)

VeloMetropolis (EuroVelo4)

Przebiegać będzie przez 7 powiatów i 17 gmin/miast, trzema odcinkami południowym, centralnym i północnym. Długość całej trasy wynosi ok. 186 km, natomiast część odcinków pokrywa się z innymi trasami rowerowymi. Centralna część trasy o długości ok. 90 km ma wspólny przebieg z trasami: VeloDunajec od Starego Sącza do Ostrowa, VeloMetropolis od Tarnów do Woli Batorskiej, WTR i VeloMetropolis na odcinku od Woli Batorskiej do granic Krakowa.

VeloRaba

Przebiegać będzie przez 5 powiatów i 14 gmin/miast. Jej całkowita długość to ok. 112 km. Trasa rozpocznie się w Chabówce, a koniec będzie w Uściu Solnym. Poprowadzi nas przez Puszczę Niepołomicką do trasy VeloMetropolis(EV4).  ich wspólny przebieg zakończy się w Mikluszowicach. VeloRaba w swoim przebiegu dowiązywać się będzie do trasy rowerowej projektowanej w otoczeniu jeziora Dobczyckiego.

VeloSkawa

Na tej trasie w dużej części wykorzystywane są istniejące drogi bitumiczne gminne i powiatowe, część została wyznaczona po wałach przeciwpowodziowych i nieużywanych nasypach kolejowych. Jej długość to ok. 110 km, VeloSkawa zaczyna się w Suchej Beskidzkiej, a kończy w Hutkach (połączenie z trasą VeloPrądnik), jedynie na długości ok. 300 m trasa VeloSkawa pokrywa się z trasą WTR i VeloMetropolis (EV4), po istniejącej drodze publicznej w rejonie przeprawy promowej w miejscowości Przewóz – Okleśna.

VeloDunajec

Długości ok. 172 km, początek w Zakopanem, finisz w Wietrzychowicch. W rejonie Jeziora Czorsztyńskiego po południowej stronie stanowić będzie uzupełnienie trasy wykonywanej przez Fundację Jeziora Czorsztyńskiego. Velo Dunajec łączyć się będzie z trasą VeloNatura (EuroVelo 11) i od Starego Sącza do Ostrowa biegną wspólnym przebiegiem. Następnie trasa VeloDunajec przebiegać będzie samodzielnie i na samym końcu łączyć się będzie z trasą WTR w miejscowości Wietrzychowice.

VeloPrądnik

Przebiegać będzie przez dwa powiaty i osiem gmin. Rozpoczynać się będzie w Hutkach, a kończyć w Krakowie. Jej całkowita długość to 57 km.

VeloRudawa

Długości ok. 45 km, pobiegnie przez 4 gminy; początek na styku z trasą VeloSkawa w Trzebini, dalej ma już samodzielny przebieg aż do Krakowa. To trasa o charakterze rekreacyjnym dla mieszkańców Krakowa, ale także poprzez trasę VeloSkawa i VeloPrądnik umożliwiająca uprawianie turystyki rowerowej na całym układzie tras rowerowych Małopolski.

Małopolska Sieć Tras Rowerowych
Małopolska Sieć Tras Rowerowych

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X