Pomiary krakowskich studentów pomogą w zagospodarowaniu zieleni na terenie AGH

Pomiary krakowskich studentów pomogą w zagospodarowaniu zieleni na terenie AGH
Pixabay / @ PublicDomainPictures

Krakowscy studenci zinwentaryzowali ponad dwa tys. obiektów przyrodniczych, mieszczących się na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej. Pomiary, polegające na zmierzeniu obiektów i określeniu ich pozycji na mapie, pomogą w planowaniu i zagospodarowaniu terenów zielonych na uczelni.

Tereny zielone stanowią aż 60% obszaru, którym dysponuje AGH i zajmują ok. 15 hektarów. W skład zinwentaryzowanych obiektów wchodzą: 1432 drzewa zwykłe, 39 drzew płaskich, 421 krzewów i 155 żywopłotów. Jak ustalono, największe z drzew mierzy 24 m wysokości; wśród najbardziej imponujących jest też drzewo o pniu o objętości 2,5 metra i żywopłot o długości 50 m.

Wykonane przez studentów pomiary pomogą w planowaniu i zagospodarowaniu terenów zielonych na uczelni, a także będą stanowiły podstawę do badań dendrologicznych i analiz zacienienia. Młodzi naukowcy dokładnie zmierzyli też tzw. małą architekturę, czyli m.in. ławki i kosze na śmieci.

Prace prowadzone były z wykorzystaniem różnych metod pomiarowych. 25% drzew studenci określili na podstawie m.in. pomiaru długości ich cienia. Kolejne 25% zmierzyli metodą fotometryczną, 5% metodą ortogonalną, 15% przy użyciu dalmierza laserowego, 10% przy użyciu tachimetru, a 20% przy użyciu żyroskopu wbudowanego w smartfona.

Zmierzone obiekty przeniesione zostały na mapę AutoCAD. AGH wskazała, że w tym celu wykorzystana została istniejąca już mapa bazowa, która „wyczyszczona” została ze zbędnych warstw obrazujących m.in. elementy uzbrojenia terenu. Kompletna mapa ma być dostępna w formie umożliwiającej odtwarzanie jej na urządzeniach mobilnych.

Jak wyjaśnił Sebastian Walczak, rzecznik Koła Naukowego Geodetów „Dahlta”, głównym zadaniem mapy jest odczytywanie atrybutów opisowych inwentaryzowanych obiektów, czy też przeglądanie zdjęć po kliknięciu tego obiektu na mapie.

Planowo chcemy, aby efekty projektu można było odtwarzać na popularnych przeglądarkach mapowych.

wskazuje młody naukowiec

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top