Południe Polski spowite jest smogiem

Południe Polski spowite jest smogiem
Flickr / @ Evgeniy Isaev / CC BY 2.0

Stacje monitoringu jakości powietrza notują dziś znaczne przekroczenie norm zanieczyszczenia powietrza szczególnie na południu Polski.

Najgorzej jest na Śląsku, gdzie stężenie szkodliwych pyłów PM2.5 i PM10 przekroczone jest prawie 1200%. Według danych WIOŚ najgorsza jakość powietrza jest w okolicach Gliwic, Rybnika i Zabrza. W Rybniku stężenie pyłu PM2.5 przekracza o 800-1200% dopuszczalne normy, a stężenie pyłu PM10 wynosi ponad 1100% normy.

Zła jakość powietrza wystąpiła w Zdzieszowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Wodzisławiu Śląskim, Dąbrowie Górniczej, Tychach.

W Katowicach o godzinie 6 stężenie pyłów PM2,5 wynosiło 408% normy, a PM10 311%. W Krakowie normy szkodliwych pyłów przekroczone są o 400-600%. W Brzesku i Rabce Zdroju zanieczyszczenie sięga 400-500% dopuszczalnych norm.

Jak wynika z prognoz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ) tak zła sytuacja z jakością powietrza może utrzymać się cały weekend.

Dobra jakość powietrza występuje wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi do 60 µg/m3, a PM2,5 – do 36 µg/m3. W przypadku wystąpienia sytuacji smogowej i przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 w powietrzu (200 µg/m3), w celu zmniejszenia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, małym dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym oraz osobom z chorobami serca lub układu oddechowego, zaleca się ograniczenie przebywania poza budynkami. Dorosłym bez kłopotów ze zdrowiem zaleca się powstrzymanie się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X