Polscy naukowcy rekomendują hydroenergetykę dla aut elektrycznych

Polscy naukowcy rekomendują hydroenergetykę dla aut elektrycznych
Pixabay / @ Arcaion

Warto zwiększyć inwestycje w energetykę wodną dla zrównoważonego rozwoju elektromobilności w Polsce – wynika z analizy przedstawionej w czasopiśmie „Energies”. Obecnie wytwarzanie energii potrzebnej do zasilania samochodów elektrycznych w polskich warunkach przyczynia się do emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Autorzy publikacji ustalili, że inwestycje w hydroenergetykę, czyli elektrownie wodne i uruchomienie kaskady Dolnej Wisły pozwoliłyby na bezemisyjną eksploatację ok. 1,5 mln pojazdów elektrycznych. Gdyby planowane od lat elektrownie wodne powstały i służyły wyłącznie do zasilania pojazdów elektrycznych, prądu wystarczyłoby dla ponad miliona aut.

Analizę wykorzystania zasobów Dolnej Wisły do zasilania pojazdów elektrycznych w Polsce przedstawili dr inż. Katarzyna Kubiak-Wójcicka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dr inż. Filip Polak i dr inż. Leszek Szczęch z Wojskowej Akademii Technicznej.

Jak przypominają naukowcy cytowani na stronie Wojskowej Akademii Technicznej, coraz więcej samochodów elektrycznych pojawia się na drogach, zwłaszcza w centrach dużych miast – tak w Polsce, jak i na świecie. Są one postrzegane i reklamowane jako samochody bezemisyjne, niezanieczyszczające środowiska.

Jednak samochody elektryczne, tak jak samochody z silnikami spalinowymi, trzeba +zatankować+, czyli naładować, podłączając do sieci energetycznej.

zwraca uwagę dr inż. Filip Polak, kierownik Zakładu Silników i Inżynierii Eksploatacji w Instytucie Pojazdów i Transportu WAT

Naukowcy zaznaczają, że w przypadku Polski użycie terminu „zielony pojazd” w odniesieniu do samochodów elektrycznych może być nadużyciem. Im więcej energii potrzeba dla użytkowania takich aut, podobnie jak do zasilenia przemysłu i gospodarstw domowych, tym więcej dwutlenku węgla jest emitowane do atmosfery.

W polskiej sieci elektrycznej około 80% energii pochodzi ze źródeł wykorzystujących paliwa kopalne (węgiel brunatny, węgiel kamienny i gaz ziemny). Nie są to przyjazne dla środowiska źródła energii. Pomimo wielostopniowego oczyszczania spalin, do atmosfery przedostają się toksyczne związki i dwutlenek węgla.

Z obliczeń naukowców WAT przeprowadzonych na potrzeby publikacji w „Energies” wynika, że dwutlenek węgla (201,2 g), tlenki azotu (0,166 g) i cząstki stałe (0,0095 g) emitowane przez elektrownie są prawie dwukrotnie większe na 100 km, niż emitowane przez silnik wysokoprężny.

Zdaniem autorów artykułu opisywanego na stronie uczelni rozwiązaniem problemu może być jedynie zwiększenie inwestycji w energetykę opartą na odnawialnych źródłach energii (OZE). Obecnie elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe przeżywają w Polsce szybki rozwój, ale wytwarzają energię w sposób nieprzewidywalny, a ponadto potrzebują ogromnych powierzchni do budowy instalacji dużej mocy.

Dużo stabilniejszymi źródłami energii są elektrownie wodne, które w Polsce przeżywają poważny regres. Planowane inwestycje są ciągle odkładane. Jednak nawet w kaskadzie dolnej Wisły, zaplanowanej już w połowie ubiegłego wieku, tkwi potencjał, który – wykorzystany – pozwoli na zapewnienie czystej energii do zasilania pojazdów elektrycznych na kilkadziesiąt lat.

przekonują badacze

Naukowcy zwracają uwagę na konieczność wprowadzenia zrównoważonej dywersyfikacji źródeł energii. Podkreślają, że energetyka wodna powinna być koniecznym elementem w ogólnym miksie energetycznym, który przyczyniłby się do zmniejszenia obciążenia środowiska naturalnego.

źródło: naukawpolsce.pl

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top