Polscy naukowcy pracują nad ekologicznym systemem chłodzenia

Polscy naukowcy pracują nad ekologicznym systemem chłodzenia
Pixabay / @ pisauikan

Budowę zasilanego energią odnawialną urządzenia chłodniczego o mocy 70 kW, połączonego z magazynem energii, zakłada projekt ekologicznego systemu alternatywnego chłodzenia, nad którym pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.

Prace nad urządzeniem służącym do klimatyzowania pomieszczeń prowadzone są wspólnie przez naukowców z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej, hiszpańskiego Uniwersytetu w Almerii i Solar Energy Research Center, pracowników PROZON Fundacji Ochrony Klimatu, a także pracowników hiszpańskiego partnera przemysłowego – Hedera Helix Ingenieria y Biotecnologia.

Nowy system służący do klimatyzowania pomieszczeń ma się składać z urządzenia chłodniczego o mocy 70 kW zasilanego energią odnawialną, połączonego z magazynem energii oraz inteligentnym systemem sterowania. System docelowo ma zostać wykorzystany do chłodzenia jednego z pięter budynku Geocentrum w kampusie wrocławskiej uczelni.

Stanie się zatem przykładem żywego laboratorium do opracowywania innowacyjnych technologii z zakresu OZE, chłodnictwa, a także nowych technologii komunikacyjnych, pozwalających na dużą elastyczność w zarządzaniu energią.

mówi prof. Sabina Rosiek-Pawłowska z Politechniki Wrocławskiej

Po opracowaniu systemu będzie on komercjalizowany, a z nowych rozwiązań mają korzystać budynki użyteczności publicznej w Europie.

Opracowywany system chłodzenia ma być zasilany przy pomocy 75 paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu Geocentrum. Stamtąd energia elektryczna będzie trafiała do instalacji, na którą złożą się urządzenie chłodnicze oparte o tzw. zielone czynniki chłodnicze i specjalny – także zaprojektowany w ramach projektu – magazyn chłodu.

Klimatyzację pomieszczeń na trzecim piętrze Geocentrum ma zapewnić zimna woda, która popłynie w opracowywanej instalacji. Twórcy projektu wskazują, że instalacja w zimowych miesiącach może być wykorzystywana również do ogrzewania pomieszczeń. Część ciepła pozwoli także ogrzać wodę użytkową w Geocentrum. Samo urządzenie klimatyzacyjne będzie wykorzystywało przyjazne dla środowiska czynniki chłodnicze.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu COOLSPACES 4 LIFE, dzięki grantowi Komisji Europejskiej, oraz przy współfinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top