Polsce grozi susza hydrologiczna

Polsce grozi susza hydrologiczna - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Alex Morse / CC BY SA 2.0
Flickr / @ Alex Morse / CC BY SA 2.0

W Polsce od co najmniej 2 lat trwa susza hydrologiczna. Poziomy wód w rzekach są niskie, lustro wód gruntowych się obniża, prowadząc do wysychania studni a nawet cieków wodnych. Dla różnych dziedzin gospodarki tak długa susza jest dużym problemem. Dotyka ona przede wszystkim rolnictwo oraz energetykę. Brak wody do chłodzenia i temperatury rzek rosnące powyżej poziomów alarmowych, pod wpływem wód zrzutowych, były już kilkukrotnie przyczyną wyłączania bloków energetycznych.

Problem wynika z zaniedbań w polityce państwa w obszarze polityki wodnej. Jego przyczynami są rabunkowe zużycie wody, oraz zaniedbania w melioracji. Rozwój budownictwa mieszkaniowego na obszarach zalewowych, błędne decyzje w zakresie retencji i brak wykorzystania cieków wodnych do produkcji energii.

Przed wojną na każdej rzeczce stał młyn, bo nie było prądu, a młynarz dbał o retencje żeby mielić ziarno. Teraz stawy pozarastały, bo takie młyny nie są już potrzebne, a melioracja w większości przypadków polega na szybkim odprowadzeniu wody z danego terenu. Betonuje się i kostkuje centra, oraz przedmieścia miast kosztem terenów zielonych.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X