Politechnika Opolska przygotowuje się na nadchodzący kryzys energetyczny

Politechnika Opolska przygotowuje się na nadchodzący kryzys energetyczny
Pixabay / @ succo

Pompy ciepła zasilane ogniwami fotowoltaicznymi, magazyny energii, nauczanie zdalne w czasie, gdy szybciej zapada zmrok – to część działań, jakie przygotowuje Politechnika Opolska w obliczu kryzysu energetycznego.

Władze Politechniki Opolskiej przygotowują się do kryzysu energetycznego. Oprócz doraźnych działań, jak prowadzenie sesji egzaminacyjnych w wybranych budynkach, by ograniczyć koszty ogrzewania i oświetlenia czy okresowe przejście na zdalne nauczanie od połowy grudnia do połowy stycznia, gdy szybko zapada zmrok i temperatury są najniższe, uczelnia wdraża nowoczesne rozwiązania systemowe.

Jak mówi Anna Kułynycz, rzecznik prasowy uczelni, koszty ogrzewania i oświetlenia budynków Politechniki Opolskiej stanowią jeden z głównych wydatków w budżecie PO.

Jeżeli chodzi o koszt energii elektrycznej, to w prognozie kosztów wszystkich mediów stanowi połowę wydatków. W tym roku rachunek za energię elektryczną wynosi 3,5 mln zł, natomiast prognozy na 2023 rok wskazują aż na 9 mln zł. Stąd też przejście na nauczanie zdalne wstępnie zaplanowane jest w okresie od połowy grudnia do połowy stycznia, kiedy zużycie energii (ze względu na szybko zapadający zmrok) jest największe.

wyjaśnia Kułynycz

Uczelnia analizowała zapowiedź rządowego projekt pakietu osłonowego dla uczelni (zamrożenie taryfy na prąd na poziomie nie wyższym, niż 785 zł/MWh). Jeżeli projekt zostanie wdrożony, wprowadzenie nauczania zdalnego nie będzie konieczne. Mimo to władze politechniki rozpoczęły już szereg inwestycji, by ograniczyć negatywny wpływ cen energii na swoje funkcjonowanie.

Właśnie ruszyły przebudowa budynku „Lipsk”, gdzie po zakończeniu prac będą się mieściły dwa wydziały: Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz Ekonomii i Zarządzania. Projekt zakłada energetyczną samowystarczalność budynku, jest tak przygotowany, aby wykorzystywać energię słoneczną i tą energią, konwertowaną na energię elektryczną, napędzać pompy ciepła, które będą dostarczały ciepło w zimie bądź poprzez urządzenia klimatyzacyjne chłodziły latem. Natomiast na zadaszeniu miejsc parkingowych zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne. Całkowity koszt inwestycji to 72 mln zł. Ponad 51 mln złotych na ten cel uczelnia pozyskała od Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Politechnika chce nie tylko wykorzystywać już istniejące, ale także uczestniczyć w rozwoju nowych metod produkcji i przechowywania energii. W tym celu na drugim kampusie uczelni powstanie laboratorium optymalizacji pracy odnawialnych źródeł energii.

W składzie laboratorium będzie m.in. farma fotowoltaiczna, magazyn energii, układ zasilania, sterowania i pomiarowy oraz stacja ładowania pojazdów. Głównym celem laboratorium będzie prowadzenie innowacyjnych prac badawczo-rozwojowych nad wytwarzaniem energii elektrycznej pochodzącej z energii słonecznej, w tym przede wszystkim inteligentnej stabilizacji pracy farm fotowoltaicznych za pomocą przemysłowych magazynów energii. W laboratorium będą prowadzone także zajęcia dydaktyczne w tym zakresie, będą mogli korzystać z niego także przedsiębiorcy.

podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej

źródło: naukawpolsce.pap.pl, Marek Szczepanik

Odnawialne źródła energii – dodatkowe informacje:
biogaz, biomasa, biometan, biopaliwo, biowodór, efektywność energetyczna, energetyka prosumencka, energetyka jądrowa, energetyka rozproszona, energia cieplna oceanu, energia geotermalna, energia prądów morskich pływów i falowania, energia słoneczna, energia wiatru, energia wodna, fuzja termojądrowa, kryzys energetyczny, magazyny energii, offshore, perowskit, prosument, REPowerEU, Small Modular Reactor (SMR), spółdzielnie energetyczne (wspólnoty energetyczne), system net-billingu, transformacja energetyczna, wodór, ubóstwo energetyczne, zielona energia, zrównoważona energetyka

Wiedza ekologiczna – dodatkowe informacje:
aforyzmy ekologiczne, biblioteka ekologa, biblioteka młodego ekologa, ekoprognoza, encyklopedia ekologiczna, hasła ekologiczne, hasztagi (hashtagi) ekologiczne, kalendarium wydarzeń ekologicznych, kalendarz ekologiczny, klęski i katastrofy ekologiczne, największe katastrofy ekologiczne na świecie, międzynarodowe organizacje ekologiczne, podcasty ekologiczne, poradniki ekologiczne, (nie) tęgie głowy czy też (nie) najtęższe umysły, znaki i oznaczenia ekologiczne

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Scroll to Top