Politechnika Opolska podpisała umowę o współpracy mającej na celu poprawę jakości powietrza w Ustroniu

Politechnika Opolska podpisała umowę o współpracy mającej na celu poprawę jakości powietrza w Ustroniu
Pixabay / @ JerzyGorecki

Politechnika Opolska podpisała umowę z gminą Ustroń (śląskie) w sprawie poprawy jakości powietrza w tym podbeskidzkim uzdrowisku. Jak poinformowała Anna Kułynycz z biura prasowego uczelni, trzecią stroną umowy jest Fundacja Oddychaj Beskidami.

Burmistrz Ustronia Przemysław Korcz podkreślił, że opolska uczelnia jest pierwszą placówką naukową, z którą samorząd podpisał umowę o współpracy mającej na celu poprawę jakości powietrza.

Ustroń jest jednym z dwóch uzdrowisk w województwie śląskim, stąd też temat czystego powietrza jest dla nas bardzo istotny, jeśli nie najważniejszy. Przez lata wdrażaliśmy różne programy dotyczące czystego powietrza, natomiast chcielibyśmy wznieść naszą pracę nad tym problemem na wyższy poziom. Dlatego bardzo się cieszę z nawiązanej współpracy z Politechniką Opolską. Liczę na nowe rozwiązania, przemyślenia w tym zakresie. Problem smogu jest poważny, zwłaszcza w gminach górskich, których plany zabudowy całkowicie pominęły różę wiatrów, dodatkowo usytuowanie gmin powoduje, że tworzą się pewnego rodzaju blokady, które nie przewietrzają naszych miejscowości.

mówi burmistrz Ustronia

W ramach trójstronnego porozumienia ma powstać trójwymiarowy model matematyczny, który pokazywałby topografię Ustronia z naniesionymi przeszkodami dla ruchu powietrza, różą wiatrów oraz rozpoznanymi źródłami spalin. Obecnie w liczącym 16 tysięcy mieszkańców Ustroniu na 3,5 tysiąca tzw. kopciuchów do tej pory wymieniony ponad tysiąc.

Naukowcy mogliby nam pomóc wskazać, gdzie najlepiej kierować pomoc na wymianę źródeł ciepła, żeby przyniosło to efekt. Okazuje się, że możemy wymienić kilkanaście czy kilkadziesiąt źródeł ciepła, ale uzyskujemy procentowo znacznie mniejszy efekt niż gdybyśmy wymienili kilka źródeł w konkretnym miejscu, które będzie dawało lepszy efekt ekologiczny.

uważa Anna Korcz

Zdaniem dr inż. Krzysztofa Drożdżola z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej, badania w Ustroniu mogą być wykorzystane w innych częściach kraju.

Dla nas jako uczelni to temat bardzo interesujący, bo gdzie najlepiej poprawić jakość powietrza, jak nie w miejscowości uzdrowiskowej? W pierwszej kolejności planujemy wykorzystanie analiz palenisk, następnie umiejscowienie czujników lokalnych, a dalej stworzenie projektu poprawiającego stan powietrza a nie tylko przedstawiającego suche dane.

zapowiada naukowiec

Rektor PO prof. Marcin Lorenc przypomina, że to nie pierwsze działania uczelni na rzecz poprawy jakości powietrza.

Wspólnie z urzędem marszałkowskim prowadzimy program LIFE, którego głównym celem jest przygotowanie i wdrożenie do praktyki samorządów województwa opolskiego na wszystkich jego poziomach (gmina, powiat, województwo) jednolitego systemu informacyjnego wspierającego realizację programu ochrony powietrza, a także poprawienie świadomości społecznej w zakresie problematyki jakości powietrza. Ponadto, 42 gminy z województwa opolskiego skierują do nas swoich przedstawicieli na studia podyplomowe dotyczące właśnie m.in. ochrony powietrza, niskoemisyjnych technik spalania.

podsumowuje rektor

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Przydatne informacje

Ekoprognoza czyli prognoza zanieczyszczenia powietrza w Polsce i na świecie

Ekoprognoza
Aktualna prognoza pogody na całym świecie. Interaktywne mapy zagrożeń podtopieniami terenów nadmorskich w związku ze zmianami klimatu. Prognoza zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby, środowiska dla Polski, Europy i Świata. Alarmy smogowe, wyniki on-line pomiarów jakości powietrza dla polskich miast i województw.

Podstawowe informacje na temat smogu

Podstawowe informacje na temat smogu
Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które polega na współwystępowaniu zanieczyszczeń powietrza, najczęściej spowodowanych działaniem ludzi, oraz innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych np. dużej wilgotności powietrza, wyżowej, bezwietrznej pogody.

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie kobiet w ciąży, dzieci i dorosłego człowieka

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie kobiet w ciąży, dzieci i dorosłego człowieka
Zanieczyszczone powietrza wpływa na zdrowie człowieka powodując wiele dolegliwości układu oddechowego i krwionośnego. Szkodliwe substancje drażnią śluzówkę nosa, jamę ustną, krtań, oskrzela, płuca i w ten sposób może dojść do uszkodzenia tych narządów.

Jak się chronić przed smogiem i zanieczyszczony powietrzem

Jak się chronić przed smogiem i zanieczyszczonym powietrzem
Zagrożone zanieczyszczonym powietrzem są szczególnie dzieci, osoby o obniżonej odporności, przewlekle chore, oraz w podeszłym wieku. Zobacz 14 sprawdzonych sposobów na to jak chronić siebie i dziecko przed smogiem.

Rośliny w walce ze smogiem i zanieczyszczonym powietrzem

Wpływ terenów zielonych w mieści na zdrowie, samopoczucie i funkcjonowanie jego mieszkańców
Rośliny w mieście pomagają walczyć ze smogiem, zanieczyszczonym powietrzem, hałasem i zjawiskiem zwanym miejską wyspą ciepła. Zatrzymują wodę, zwiększają retencję, zapobiegają przesuszaniu gleby. Wprowadzają poczucie spokoju, wytchnienia, redukują stres.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu
Rośliny w wyniku fotosyntezy pobierają z powietrza dwutlenek węgla, oddając życiodajny tlen. Neutralizują dwutlenek siarki i metale ciężkie. Wychwytują cząsteczki pyłów i sadzy oraz substancje gazowe z powietrza. Zobacz listę roślin doniczkowych które najskuteczniej oczyszczają powietrze w domu.

Jak chronić się przed alergią na pyłki roślin wiatropylnych, czyli pyłkowicą?

Jak chronić się przed alergią na pyłki roślin wiatropylnych, czyli pyłkowicą?
Z roku na rok rośnie liczba osób uczulonych na różne alergie, w tym pyłki roślin wiatropylnych. Zmiany klimatu oraz coraz łagodniejsze zimy sprawiają, że silne pylenie wydłuża się rozpoczynając już w lutym i jest znacznie cięższe dla alergików.

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top