Poleneria coraz bliżej realizacji morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Polenergia coraz bliżej realizacji morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Håkan Dahlström / CC BY 2.0Energetyczny holding Polenergia otrzymał decyzję środowiskową, która posłuży realizacji morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Holding chce docelowo zbudować dwie farmy na wysokości Smołdzina i Łeby. Ich budowa ma stworzyć nawet 77 tys. miejsc pracy i stać się nowym, stabilnym źródłem energii odnawialnej dla Polski.

Polenergia otrzymała w tym tygodniu decyzję środowiskową od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku dla budowy farmy wiatrowej Bałtyk II, która powstanie w odległości 37 km na północ od pomorskiej miejscowości Smołdzino. To oznacza, że spółka ma już dwie takie decyzje (wcześniej uzyskała ją dla farmy Bałtyk III, planowanej 23 km od brzegu Łeby) i może rozpocząć prace nad projektami technicznymi obu inwestycji.

Powierzchnia obu farm wyniesie 78 i 89 km kw. Na tym obszarze powstanie 240 szt. wiatraków (po 120 na obu farmach). Moc jednego to ok. 8-10 MW,  wysokość 300 m, a średnica rotora nawet 250 m. Te parametry sprawią, że będą to największe elektrownie wiatrowe, jakie dotychczas budowano w Polsce.

Planowana moc wiatraków ma wynieść łącznie 1200 MW. To trzykrotnie więcej niż moc projektów farm wiatrowych na lądzie, których realizacja została zawieszona w związku z wejściem w życie w 2016 roku ustawy odległościowej, restrykcyjnej w skali całej Unii Europejskiej i regulującej zasady budowania i używania wiatraków. Obie farmy mają działać na pełnych obrotach najwcześniej w 2026 r.

W styczniu na wodach wytyczonych pod przyszłe inwestycje rozpoczęły się już dokładne pomiary wiatru, które wstępnie wskazują, że wybrane obszary mają na tyle dobre warunki wietrzne, że możliwe będzie bardziej efektywne wykorzystanie energii oraz zmniejszenie zużycia urządzeń, niż początkowo zakładano.

Rozpoczęcie prac budowlanych ma nastąpić po uzyskaniu pozwolenia na budowę, czyli najwcześniej w 2019 roku.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X