Podkarpackie nadleśnictwa zgłosiły pół tysiąca drzew do uznania za pomniki przyrody

Podkarpackie nadleśnictwa zgłosiły pół tysiąca drzew do uznania za pomniki przyrody
Pixabay / @ Geralt / CC0

Podkarpackie nadleśnictwa w ubiegłym roku zgłosiły pół tysiąca drzew do uznania za pomniki przyrody. Ustanowienie tej formy ochrony leży w gestii właściwych terenowo rad gmin.

Najwięcej, bo aż 113, zaproponowało Nadleśnictwo Leżajsk, natomiast leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany – w związku z obchodzoną rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości – zgłosili dokładnie 100 drzew. Są to jodły, buki i jawory, jak również jabłonie, wiązy, czereśnie ptasie, grusze i lipy

tłumaczy Edward Marszałek rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych

Większość z proponowanych pomników to drzewa będące żywymi świadkami historii regionu. Jako ciekawostkę można wymienić dąb o obwodzie 334 cm, rosnący na terenie dawnej wsi Tworylne w Bieszczadach. Zapewne został kiedyś posadzony przez dawnych mieszkańców, bo naturalnie gatunek ten nie występuje tak głęboko w górach.

Osobliwością Tworylnego jest również głóg jednoszyjkowy o ciekawym pokroju i obwodzie pnia 120 cm. Wśród proponowanym samorządom drzew jest także potężna lipa o obwodzie 420 cm. Rośnie, w zniszczonej po II wojnie światowej, bieszczadzkiej wsi Lipie. Interesującym okazem jest także jodła w Nadleśnictwie Stuposiany, która kiedyś rosła na granicy lasu i pastwiska. Z jej złamanego przed laty pnia wyrosło siedem potężnych odnóg, przypominających ramiona wielkiego świecznika.

Wszystkie drzewa zgłoszone do uznania za pomniki mają, oprócz znacznych rozmiarów, szczególną wartość przyrodniczą, kulturową i historyczną – zwłaszcza te, które rosnąc w miejscach nieistniejących wsi, stały się jedynymi żywymi świadkami tragicznych historii.

podkreśla dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna

Wiele okazów ma już swoje imiona, inne będą miały nadawane w drodze konkursów.

Z uwagi na obchodzoną w roku ubiegłym rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wśród proponowanych imion znalazły się akcenty patriotyczne, m.in. +Józef+ upamiętniający Józefa Piłsudskiego, +Niepodległość+, +Roman+ – Dmowski, +Wincenty+ – Witos. To świetny sposób na promowanie ojczystej historii poprzez kontakt z przyrodą.

Do ubiegłego roku w lasach RDLP w Krośnie było ponad pół tysiąca pomników przyrody, w tym 439 pojedynczych drzew, 59 grup drzew, 4 aleje, 1 głaz narzutowy oraz 22 pomniki o charakterze geologicznym – skałki, jaskinie, źródła.

Jeżeli poszczególne samorządy uznają wnioski leśników, liczba pomnikowych obiektów w lasach Podkarpacia znacznie przekroczy tysiąc. Uznanie za pomnik wiąże się z obowiązkami ze strony zarządcy, m.in. corocznego przeglądu i zabiegów dla zachowania dobrego stanu obiektu.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X