PKP zainstalowało już ponad 37 tys. lamp LEDowych

PKP zainstalowało już ponad 37 tys. lamp LEDowych
Pixabay / @ Arcaion

Oświetlenie LED montowane na peronach, w przejściach i przejazdach kolejowo – drogowych zwiększa komfort w obsłudze pasażerskiej i bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Sieć kolejową oświetla już ponad 37 tys. LED-ów. Nowe światło na kolei to mniejsze zużycie energii elektrycznej i niższa emisja CO2. Działania PLK wpisują się w ideę Europejskiego Zielonego Ładu.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zainstalowały ponad 37 tys. punktów świetlnych w technologii LED na ponad 3 tys. obiektów – peronów, przejść podziemnych, kładek, przejazdów kolejowo – drogowych. Takie działanie zwiększa efektywność energetyczną.

W porównaniu do stosowanych wcześniej opraw rtęciowych lub sodowych oprawy LED w ujęciu rocznym pozwalają na uzyskanie oszczędności w zużyciu energii elektrycznej w wysokości ok. 7400 MWh, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną blisko 3000 gospodarstw domowych. Wymiana opraw oświetleniowych to także zysk dla środowiska – redukcja emisji CO2 o ponad 5300 ton rocznie. Dla porównania szacuje się, że 1 hektar sosnowego lasu wchłania rocznie 20 ton CO2.

Montowane oświetlenia LED to jedno z działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej, realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wprowadzane rozwiązania to dobre zmiany dla środowiska – nowe oprawy to mniejsze zużycie energii i niższa emisja CO2. Dla podróżnych jasne oświetlenie zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa i komfort korzystania ze stacji i przystanków, dla Spółki przynosi oszczędność kosztów. Przy aktualnych cenach energii elektrycznej eksploatacja posiadanego oświetlenia LED-owego przekłada się na roczne oszczędności rzędu 5,5 mln zł.

mówi Piotr Majerczak, członek Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

LED-y standardem na kolei

W 2021 roku tylko w ramach prac utrzymaniowych wymieniono ponad 1000 szt. opraw, m.in. na stacjach i przystankach: Warszawa Wschodnia, Warszawa Praga, Augustów, Poznań Wschód, Przeworsk, Lubliniec, Lewin Brzeski, Boguszów Gorce, Herby Stare i Stróże.

Nowe źródła światła montowane są także dzięki inwestycjom realizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. W 2021 roku zamontowane zostały m.in. na trasach Działdowo – Olsztyn, Poznań – Szczecin, Malbork – Kwidzyn, Poznań – Kluczbork, Białystok – Czeremcha, Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg. Z jasnego energooszczędnego oświetlenia od ubiegłego roku korzystają podróżni m.in. na peronach stacji i przystanków Warszawa Główna, Warszawa Targówek, Wrocław Szczepin. Na stacji Warszawa Gdańska LED-y zainstalowano na nowych kładkach.

Energooszczędne światło o dłuższej żywotności

Główne zalety opraw typu LED to mniejsze zużycie energii, dłuższa żywotność i bezawaryjność. LED-y mogą pracować bezawaryjnie przez ok. 12 lat. Możliwe jest sterowanie intensywnością świecenia, a to dodatkowe oszczędności w zużyciu energii i ograniczenie emisji CO2.

Wymiana dotychczasowych źródeł światła na tańsze i korzystniejsze dla środowiska oświetlenie LED-owe to jedno z działań PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na rzecz poprawy efektywności energetycznej. Korzystne zmiany przynosi także wykorzystywanie przez PLK energii słonecznej z instalacji fotowoltaicznych, termomodernizacja budynków, wymiana instalacji grzewczych.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przystąpiły również do inicjatywy Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK), zrzeszającej rynek kolejowy dążący do oszczędzania energii i jej efektywnego wykorzystywania. Celem jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej o 1,2 TWh do 2030 roku przez sektor kolejowy.

źródło: materiały prasowe PKP

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Zapisz się na Newsletter i otrzymuj email z ekowiadomościami. Dodatkowo dostaniesz dostęp do specjalnego działu na stronie portalu, gdzie pojawiają się darmowe materiały do pobrania i wykorzystania. Poradniki i przewodniki, praktyczne zestawienia, podsumowania, wzory, karty prac, checklisty i ściągi. Wszystko czego potrzebujesz do skutecznej i zielonej rewolucji w twoim życiu. Zapisz się do Newslettera i zacznij zmieniać świat na lepsze.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Włącz oszczędzanie na własną domową miarę

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top