PKP S.A. stawia na ekologię

PKP S.A. stawia na ekologię
@ PKP S.A.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych, budowa ekologicznych Innowacyjnych Dworców Systemowych i modernizacja obiektów historycznych – tego rodzaju inwestycje PKP S.A. realizowała w 2019 roku. W kolejnych latach spółka nadal planuje projekty z zastosowaniem ekologicznych i nowoczesnych technologii.

W 2019 roku PKP S.A. postawiła na ekologiczne rozwiązania w realizacji inwestycji.PKP S.A. buduje Innowacyjne Dworce Systemowe – nowe, parterowe budynki z zastosowaniem takich proekologicznych rozwiązań, jak panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED czy pompy ciepła.

Innowacyjne Dworce Systemowe są tańsze w utrzymaniu od tradycyjnych obiektów dworcowych o kilkadziesiąt procent. IDS-y służą już podróżnym m.in. w Nasielsku, Mławie, Strzelcach Krajeńskich, Sędziszowie Małopolskim, Oświęcimiu, Pomiechówku czy w Ciechanowie. Niebawem udostępniony zostanie pasażerom nowo wybudowany dworzec w Czeremsze, w woj. podlaskim. W fazie projektowania i budowania jest jeszcze 35 takich obiektów. Do 2023 roku ma ich być w Polsce 40.

Docelowo przy tych obiektach ma się pojawić usługa carsharingu. Flotę stanowić będą samochody elektryczne, które pozwolą pasażerom pokonać tzw. ostatnią milę do miejsca docelowego.

Projekt Innowacyjnych Dworców Systemowych jest częścią realizowanego od 2016 roku Programu Inwestycji Dworcowych. W jego ramach część obiektów jest budowanych na nowo, a część modernizowanych. Te ostatnie dotyczą często budynków o znaczeniu historycznym. Standardem stały się ogrzewane poczekalnie czy toalety.

PKP S.A. buduje również stacje ładowania samochodów elektrycznych ecoMOTO. Projekt realizowany jest we współpracy z KZŁ Bydgoszcz i PKP TELKOL. Stacje o mocy 22 kW są wyposażone w dwa gniazda ładowania oraz system zabezpieczeń. Dzięki projektowi ma zwiększyć się dostępność aut elektrycznych, co ma zachęcić kierowców do wybierania tego rodzaju transportu. Projekt rozpoczął się w 2018 roku. Do dzisiaj udało się uruchomić osiem punktów ładowania przy dworcach: Katowice, Katowice Ligota, Gliwice i Częstochowa, Opole Główne, Wrocław Główny, Warszawa Wschodnia i Bydgoszcz Główna. Docelowo takich punktów ma być 10.

Proponowane przez spółkę rozwiązania przyciągają pasażerów, co najlepiej widać w liczbach. W latach 2015 – 2018 liczba osób podróżujących przy pomocy transportu kolejowego wzrosła o 30 milionów.

źródło: kurier.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top