PKN Orlen stawia na turbiny wiatrowe i ogniwa fotowoltaiczne

PKN Orlen stawia na turbiny wiatrowe i ogniwa fotowoltaiczne
Flickr / @ Babij / Public Domain 1.0

PKN Orlen rozpoczął projekt zmierzający do wyposażenia obiektów stacji paliw w turbiny wiatrowe. Zgodnie z założeniami turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu i mocy 20 do 40 kW ma pełnić jednocześnie funkcję masztu reklamowego stacji paliw. Siłownia wiatrowa umożliwi częściowe pokrycie zapotrzebowania obiektów na energię elektryczną.

Jak podkreśla spółka, konstrukcje turbin wiatrowych o pionowej osi charakteryzują się cichą, niemal bezgłośną pracą, w związku z czym ich eksploatacja nie wpłynie na komfort użytkowników oraz pracowników stacji paliwowych.

Testowy montaż turbin wiatrowych na stacjach paliw tej spółki będzie kolejnym przedsięwzięciem w ramach wdrażania tam odnawialnych źródeł energii. W 2016 roku koncern uruchomił pilotażowy projekt mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 40 kWp (moc szczytowa, maksymalna), w które wyposażono 11 wybranych obiektach spółki.

Panele fotowoltaiczne zamontowano na stacjach paliwowych PKN Orlen w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Sandomierzu, Radomiu i Bielsku-Białej, a także w miejscowości Guzów przy trasie Sochaczew-Mszczonów oraz w Krakowie i Katowicach. Z zainstalowanych 190 kWp uzyskano w pierwszych sześciu miesiącach blisko 80 MWh energii elektrycznej, zużytej niemal w całości na potrzeby własne stacji. Moduły fotowoltaiczne umieszczone zostały na dachach i wiatach stacji paliw, wkomponowując się tym samym w dotychczasową architekturę obiektów.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X