fbpx

PKN Orlen planuje hodować glony i montować panele fotowoltaiczne

Flickr / @ Minale Tattersfield / CC BY SA 2.0
Flickr / @ Minale Tattersfield / CC BY SA 2.0

Stacja badawcza z hodowlą glonów jako alternatywnego źródła biokomponentów i wyposażenie stacji paliwowych w panele fotowoltaiczne – takie innowacje planuje zrealizować spółka paliwowa PKN Orlen.

Jako jeden z przykładów planowanych innowacji PKN Orlen wymienia projekt dotyczący alternatywnych źródeł pozyskania biokomponentów wyższej generacji. W ramach tego przedsięwzięcia na terenie zakładu produkcyjnego spółki w Płocku, powstanie stacja doświadczalna, w której z wykorzystaniem CO2 oraz wód poprodukcyjnych z rafinerii hodowane będą glony. Celem tego projektu, będzie opracowanie technologii produkcji wyższej generacji biokomponentów paliw.

Obecnie prowadzone są badania nad selekcją odpowiednich gatunków glonów i taksonów okrzemek. Spółka zakłada, że przedsięwzięcie pozwoli w przyszłości na komercjalizację technologii i umożliwi produkcję biopaliw z glonów w oparciu o potencjał techniczny rafinerii w Płocku, a także adaptację tego rozwiązania dla instalacji przemysłowych generujących CO2. Ma się to przyczynić do znacznego zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.

W ramach projektu pilotażowego, PKN Orlen rozpoczął również montaż modułów fotowoltaicznych na wybranych 11. stacjach paliwowych w Polsce. Są to placówki w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Sandomierzu, Radomiu i Bielsku-Białej, a także w miejscowości Guzów przy trasie Sochaczew-Mszczonów oraz w Krakowie i Katowicach. Energia elektryczna generowana ze światła słonecznego będzie tam wykorzystywana na potrzeby własne. Głównym celem projektu jest sprawdzenie efektywności technologii konwersji energii słońca w elektryczną w różnych lokalizacjach geograficznych o zróżnicowanym nasłonecznieniu.

Według PKN Orlen, dzięki danym pozyskanym w programie pilotażowym określone zostaną warunki opłacalności wykorzystania modułów fotowoltaicznych na szerszą skalę na stacjach paliwowych spółki, a także na innych jej budynkach o odpowiedniej konstrukcji dachu i w lokalizacji gwarantującej dobre nasłonecznienie. Jak zaznacza płocki koncern, liczy on także, że wyposażenie w panele fotowoltaiczne stacji paliwowych znajdujących się regionach Polski o dużym stopniu zapylenia, jak Kraków czy Katowice, pozwoli przetestować jednocześnie wydajność tych instalacji w trudnych warunkach środowiskowych.

Leave a Reply

Przewiń do góry
X