Pierwszy autonomiczny i elektryczny statek Yara Birkeland wypłynie w swój dziewiczy rejs w 2018 roku

Pierwszy autonomiczny i elektryczny statek Yara Birkeland wypłynie w swój dziewiczy rejs w 2018 roku
Yara Birkeland

Pierwszy bezzałogowy, autonomiczny statek wypłynie w swój dziewiczy rejs w 2018 roku. Zbudowany przez Norwegów Yara Birkeland o ładowności 100 standardowych kontenerów będzie zasilany w pełni elektrycznie.

Warty 25 milionów dolarów prototyp pierwsze rejsy odbędzie jako zwykły statek załogowy. W 2019 roku człowiek nadal będzie zaangażowany w sterowanie, a statek będzie zdalnie monitorowany i sterowany. Dopiero od 2020 roku Yara Birkeland będzie pływać w pełni autonomicznie.

Statek jest budowany przez dwie norweskie firmy: Yara International i firmę technologiczną Kongsberg Gruppen. Od 2018 roku ma trafić na swoją docelową 60 km trasę wzdłuż norweskich fiordów.

Statek powinien znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, gdyż realizować będzie zadanie 40 tysięcy ciężarówek poruszających się z fabryki nawozów do Larviku w południowej Norwegii.

Chcemy zerowej emisji, nawet jeżeli okazałoby się, że zmiany klimatyczne nie są prawdziwe, to czyste źródła energii są obecnie tańsze niż konwencjonalne, oparte o paliwa kopalne.

mówi twardo Petter Ostbo, szef działu produkcyjnego w Yara International

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X