PGNiG planuje wydobywać metan z kopalń węgla

PGNiG planuje wydobywać metan z kopalń węgla
Flickr/ @ Brian Edgar / CC BY 2.0

Jesienią PGNiG wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym rozpocznie testowanie metody wydobycia metanu z pokładów węgla kamiennego (CBM) w nieczynnej kopalni w Gilowicach. Wydobycie metanu z pokładów węgla podniesie bezpieczeństwo w kopalniach, ograniczy emisje CO2, a sam gaz będzie można sprzedać.

W ostatnich latach metan pozyskiwany na skalę przemysłową z kopalń węgla kamiennego stał się ważnym źródłem energii w USA, Kanadzie.

Metan zawarty jest w gazach kopalnianych (coal mine methane – CMM) i w pokładach węgla (coal-bed methane – CBM). W przypadku CMM gaz uwalniany w trakcie wydobycia węgla jest ujmowany pod ziemią lub z powietrza wentylacyjnego. W przypadku CBM metan zawarty w pokładach węgla pozyskuje się z powierzchni np. technologią szczelinowania hydraulicznego w otworach wiertniczych. Metan jest głównym składnikiem gazu ziemnego. W Polsce zasoby gazu ziemnego (dane na 2014 r.) wynoszą 127,5 mld m. sześc. Obejmują też one metan w pokładach węgla kamiennego (Coal Bed Metane – CBM) na terenie Górnośląskiego zagłębia węglowego.

Polskie górnictwo ze względu na występowanie znacznej ilości metanu w złożach, działa w stanie podwyższonego ryzyka. Wpływa to na bezpieczeństwo pracy w kopalniach, oraz ich rentowność. Gdyby udało się odmetanować pokłady przed ich eksploatacją, to obniży się zagrożenie metanowe, wzrośnie bezpieczeństwo operacji dołowych i rentowność. Odzyskanego gaz można dopuścić go do obrotu gospodarczego, czyli sprzedać.

Wcześniejsze próby wydobycia metanu w Polsce upadły, ze względu na brak odpowiednich technologii, które pojawiły się wraz z rozwojem wydobycia gazu z łupków.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X