Peru od tygodnia nękają najbardziej ulewne deszcze od dwóch dekad. To skutki El Nino

Flickr / @ Kenneth Moore / CC BY 2.0
Flickr / @ Kenneth Moore / CC BY 2.0

Peru od tygodnia nękają najbardziej ulewne deszcze i najwyższe od dwóch dekad temperatury. Według naukowców  to skutki zjawiska pogodowego El Nino. Powodzie i osunięcia ziemi doprowadziły m.in. do zablokowania głównej peruwiańskiej autostrady.

Stan wody w kilku spośród największych rzek już jest na poziomie dwa razy wyższym niż zazwyczaj, co zagraża zatopieniem budowanych na terenach zalewowych slumsów. Władze kolejny dzień usiłowały oczyścić główną autostradę krajową, łączącą amazoński i andyjski region kraju ze stolicą. Zgodnie z wyliczeniami państwowego stowarzyszenia, kraj z powodu zamknięcia drogi traci dziennie ok. 6 mln USD z wpływów z eksportu.

El Nino jest zjawiskiem pogodowym spowodowanym utrzymywaniem się ponadprzeciętnej temperatury na powierzchni wody w równikowej strefie Oceanu Spokojnego. W tym roku w Peru El Nino pozostawił bez dachu nad głową już 5 tys. ludzi i dotknął kolejne 80 tys. osób.

Według ocen Światowej Organizacji Meteorologicznej zjawisko występuje w tym roku bardziej intensywnie niż w ciągu ostatnich 30 lat i zapowiada się jako najpotężniejszy fenomen meteorologiczny ostatnich 65 lat.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz Cancel reply

Exit mobile version
X