fbpx

Peru od tygodnia nękają najbardziej ulewne deszcze od dwóch dekad – to skutki El Nino

Flickr / @ Kenneth Moore / CC BY 2.0
Flickr / @ Kenneth Moore / CC BY 2.0

Peru od tygodnia nękają najbardziej ulewne deszcze i najwyższe od dwóch dekad temperatury. Według naukowców  to skutki zjawiska pogodowego El Nino. Powodzie i osunięcia ziemi doprowadziły m.in. do zablokowania głównej peruwiańskiej autostrady.

Stan wody w kilku spośród największych rzek już jest na poziomie dwa razy wyższym niż zazwyczaj, co zagraża zatopieniem budowanych na terenach zalewowych slumsów . Władze kolejny dzień usiłowały oczyścić główną autostradę krajową, łączącą amazoński i andyjski region kraju ze stolicą. Zgodnie z wyliczeniami państwowego stowarzyszenia, kraj z powodu zamknięcia drogi traci dziennie ok. 6 mln USD z wpływów z eksportu.

El Nino jest zjawiskiem pogodowym spowodowanym utrzymywaniem się ponadprzeciętnej temperatury na powierzchni wody w równikowej strefie Oceanu Spokojnego. W tym roku w Peru El Nino pozostawił bez dachu nad głową już 5 tys. ludzi i dotknął kolejne 80 tys. osób.

Według ocen Światowej Organizacji Meteorologicznej zjawisko występuje w tym roku bardziej intensywnie niż w ciągu ostatnich 30 lat i zapowiada się jako najpotężniejszy fenomen meteorologiczny ostatnich 65 lat.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X