fbpx

Perowskity czyli polski wynalazek na miarę grafenu!

Perowskity czyli polski wynalazek na miarę grafenu
@ Saule Technologies

Polka Olga Malinkiewicz odkryła, jak produkować perowskit czyli tani materiał fotowoltaiczny. Dzięki temu już wkrótce będzie można tanio pozyskiwać energię z promieni słonecznych.

Perowskit jest minerałem występującym w przyrodzie, ale można go również wyprodukować. W ogniwach słonecznych miałby zastąpić popularny krzem, który ma być droższy w produkcji, niż perowskity.

Materiał będzie można nanieść na dowolną powierzchnię jednocześnie zachowując wysoką wydajność ogniwa. Nie jest to możliwe w przypadku krzemu.

Przy grubości warstwy wynoszącej zaledwie 200-300 nm materiał z perowskitów mogłyby być stosowany np. na elewacji domów, na karoserie samochodów, w okna wieżowców czy nawet na odzieży. To na co zostanie nałożone ogniwo, będzie zależało już od wyobraźni osób, które zajmą się masową produkcją.

Prostota metody Polki wynika z tego, że przy produkcji ogniw, nie jest konieczne użycie wysokiej temperatury jak w przypadku krzemu (około 1000 stopni Celsjusza), a w wypadku tekstyliów czy plastiku, wystarcza temperatura pokojowa.

W czwartek po południu w ministerstwie gospodarki została podpisana umowa inwestycyjna dotycząca tego projektu. Umowa zawarta pomiędzy Saule Technologies, ARP Venture i japońskim inwestorem Hideo Sawadą przybliża Polkę do skomercjalizowania pomysłu. Sawada jest jednym z czołowych japońskich przedsiębiorców.

Nowa technologia, nad którą pracuje Saule Technologies, ma ogromny potencjał, żeby zrewolucjonizować rynek energii słonecznej, uczynić go bardziej dostępnym i powszechnym.

źródło: sauletech.com

Leave a Reply

Przewiń do góry
X