Pekin zamierza wymienić 67 tysięcy taksówek na samochody elektryczne

Pekin zamierza wymienić 67 tysięcy taksówek na samochody elektryczne - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Ernie / CC BY 2.0
Flickr / @ Ernie / CC BY 2.0

Po stolicy Chin jeździ obecni 71 tysięcy taksówek. Większość z nich czyli ok. 67 tysięcy, które korzystają z benzyny, zostaną w ciągu kilku najbliższych kilku lat zastąpione samochodami elektrycznymi. Zgodnie z nowym programem pekińskiej administracji, już od tego roku w przypadku wymiany samochodu lub kupna nowego, pekińskie przedsiębiorstwa taksówkowe będą zobligowane do kupienia auta elektrycznego.

Według chińskich władz dzięki temu programowi powstanie rynek aut elektrycznych wart 9 mld juanów, czyli ok. 1,3 mld dolarów. Poza ograniczeniem emisji program wymiany taksówek będzie miał zatem istotny wpływ na chińską gospodarkę.

Wymiana floty taksówek będzie też ogromnym wyzwaniem, jeżeli chodzi o rozwój potrzebnej infrastruktury. Trzy lata temu pilotażowo wprowadzono na ulice 200 taksówek z napędem elektrycznym. Jednak kierowcy skarżyli się na ogromne kolejki przy ładowarkach. W praktyce zwykle na ulicach pracowało ok. 100 samochodów z tym napędem, bo pozostałe ładowały baterie, co mogło trwać nawet sześć godzin.

Pekin to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, co jest spowodowane licznymi zakładami przemysłowymi ulokowanymi na północ od miasta, oraz kilkoma milionami samochodów, które po nim kursują. W stolicy Chin, z powodu smogu, zdarzają się przerwy w pracy lotniska czy dni, w których zamykane są szkoły.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X