Pavegen zmieni chodniki w mini elektrownie

Pavagen - chodnik produkujący energię - wlaczoszczedzanie.pl
chodnik produkujący energię / @ Pavegen

Brytyjski startup Pavegen od kilku lat pracuje nad zaawansowaną technologicznie podłogą, wyposażoną w specjalne generatory zmieniające energię kinetyczną w prąd elektryczny. Ludzie przechodząc po takim chodniku produkują energię do zasilania oświetlenia ulicznego, a być może nawet pobliskich budynków.

Powierzchnia takiego chodnika jest także bardzo czuła, więc może wykrywać kierunek podążania ludzi oraz liczbę pieszych na określonym obszarze. Podłoga opracowana przez inżynierów Pavegen może być instalowana zarówno we wnętrzach budynków, jak i poza nimi.

Systemy są najbardziej efektywne w miejscach, przez które przechodzi mnóstwo osób, takich jak np. dworce, ale nie tylko. Technologia została użyta m.in. w ulicznym boisku w Favelach w Rio de Janeiro, gdzie zasila znajdujące się wokół niego lampy. Zastosowano ją także na londyńskim Heathrow, jak również w australijskim Federation Square w Melbourne.

Wydajność technologii wynosi około 7 W na jeden krok. Na przykład 20 m długości chodnik generuje około 1500 W i jest to więcej energii, niż potrzebują wszystkie latarnie uliczne rozmieszczone na tym odcinku.

wiecej na pavegen.com

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X