Panele fotowoltaiczne na dachu budynku Uniwersytetu Gdańskiego

Panele fotowoltaiczne na dachu budynku Uniwersytetu Gdańskiego
@ Alan Stocki i Mateusz Byczkowski – Centrum Komunikacji i Promocji UG

Kilkadziesiąt paneli fotowoltaicznych zamontowano na dachu budynku Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest to pierwszy etap projektu „zielony uniwersytet”. W kolejnych etapach powstaną m.in. oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne oraz wyspa energetyczna.

Zależy nam na stworzeniu kampusu, który będzie zestawem dobrych technologicznych praktyk w zakresie odnawialnych źródeł energii, czy mikrogospodarki wodnej. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości każdy pracownik i student będzie mógł być dumny z tego, na jaką skalę budynki uniwersyteckiego kampusu oszczędzają energię i przyczyniają się do redukcji śladu węglowego.

mówi rektor uczelni prof. Piotr Stepnowski

Montaż paneli fotowoltaicznych został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kwotą 100 tys. zł. Koszt kupna i montażu instalacji na budynku Neofilologii wyniósł ok. 150 tys. zł.

Władze uczelni podkreślają, że dalsze prace dotyczące optymalizacji systemów energetycznych infrastruktury UG obejmą kolejno: optymalizację oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego w budynkach oraz obiektach infrastruktury UG, budowę wyspy energetycznej (zespołu różnego rodzaju instalacji wytwarzających energię, jak panele czy folie fotowoltaiczne), zasilenie energetyczne Błękitnej Wioski na Kampusie w Helu (z wykorzystaniem podsystemów OZE).

Przewidywany termin zakończenia całego projektu to 2024 roku, a szacowany koszt inwestycji wynosi ok. 3 mln złotych.

źródło: naukawpolsce.pap.pl, Piotr Mirowicz

Odnawialne źródła energii – dodatkowe informacje:
biogaz, biometan, biopaliwo, efektywność energetyczna, energetyka prosumencka, energetyka rozproszona, energia cieplna oceanu, energia geotermalna, energia prądów morskich pływów i falowania, energia słoneczna, energia wiatru, energia wodna, kryzys energetyczny, offshore, perowskit, prosument, REPowerEU, spółdzielnie energetyczne (wspólnoty energetyczne), system net-billingu, transformacja energetyczna, wodór, ubóstwo energetyczne, zielona energia, zrównoważona energetyka

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Możesz również wypić ze mną wirtualną kawę! Dorzucasz się w ten sposób do kosztów prowadzenia portalu, a co ważniejsze, dajesz mi sygnał do dalszego działania. Nad każdym artykułem pracuję zwykle do późna, więc dobra, mocna kawa wcale nie jest taka zła ;-)

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Przewiń do góry