Oszczędzanie energii – 10 skutecznych sposobów na niższe rachunki za prąd!

Oszczędzanie energii - 10 skutecznych sposobów na niższe rachunki za prąd!

Pierwszym krokiem w kierunku oszczędzania energii jest rozpoczęcie myślenia o tym. Nie oznacza to, że masz stać się “naturystą” i mieć obsesję na punkcie oszczędzania energii. Możemy zacząć od małych czynności, które w konsekwencji przełożą się na duże efekty. Wystarczy, że dodamy pewne czynności lub zmienimy niektóre nawyki w naszej codziennej rutynie, które realnie przełożą się na oszczędzanie energii, a co za tymi idzie — niższe rachunki za prąd. Chcesz wiedzieć, jakie to sposoby? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu. 

Korzyści z oszczędzania energii

Zanim przejdziemy do omawiania 10 skutecznych sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej, poznajmy, jakie są realne korzyści z takiego działania w naszym codziennym życiu

Niski koszt

Oszczędność energii może spowodować znaczne oszczędności w rachunkach za energię, tym bardziej w obecnych czasach, gdzie mamy do czynienia z mocnymi wzrostami cen nie tylko za energię. Wzrost cen jest widoczny w każdym aspekcie życia codziennego, dlatego tym bardziej należy szukać oszczędności, gdzie to tylko możliwe.

Dbanie o środowisko naturalne

Wykorzystanie energooszczędnych urządzeń i sprzętów w naszym codziennym życiu może znacząco pomóc w zmniejszeniu zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych. Korzystając z energooszczędnych rozwiązań, zmniejszasz swój ślad węglowy.

Jak oszczędzić energię elektryczną w domu, pracy i w ogrodzie? Oto 10 prostych kroków do obniżenia rachunków za prąd

Oto kilka prostych wskazówek, które mogą pomóc Ci oszczędzać energię w domu, w pracy czy też w ogrodzie. Zastosowanie nawet kilku z nich może przynieść widoczne efekty. 

1. Zainstaluj żarówki LED – żarówki LED są bardzo energooszczędne i znacznie bardziej żywotne niż tradycyjne żarówki. Zużywają bardzo mało energii, są efektywne, dają dużo światła i nie emitują ciepła, są dostępne w szerokiej gamie rodzai, kolorów, kształtów oraz gwintów: https://swatt.pl/pl/544-zarowki-led  

Energooszczędna żarówka LED wyglądem przypominająca starą żarówkę żarową
Pixabay / @ Farbsynthese

2. Odsłoń okna w ciągu dnia – zasłony, rolety, żaluzje czy firanki blokują dopływ naturalnego światła do pomieszczeń. Szczególnie w pochmurne dni, warto odsłonić okna, aby nie musieć włączać oświetlenia głównego.

3. Wyłączaj światło, gdy go nie potrzebujesz – jest to niby oczywista czynność, a jednak bardzo dużo osób ma z nią problem. Bardzo często wychodząc z jakiegoś pomieszczenia, zapominamy o wyłączaniu światła. Wymiana żarówek na energooszczędne nie zwalnia nas z tego, żeby wyłączać oświetlenie nie tylko, wtedy kiedy wychodzimy z danego pomieszczenia, ale także wtedy, gdy go nie potrzebujemy.

Mężczyzna pracujący w biurze przy odsłoniętym oknie
Pexels / @ Andrea Piacquadio

4. Zainwestuj w oświetlenie solarne – będąc w tematach oświetlenia, musimy wspomnieć o darmowym oświetleniu solarnym. Zainwestuj w solarne oświetlenie zamiast tradycyjnych źródeł światła. Słońce jest darmowym źródłem energii, którego można wykorzystać do oświetlenia ogrodów, ale także drzwi wejściowych i podjazdu. Obecnie dostępna jest szeroka oferta oświetlenia solarnego z dodatkowymi funkcjami takimi jak czujnik ruchu czy zmierzchu. Dzięki takiemu rozwiązaniu realnie wpłyniemy na niższe rachunki za prąd. Co więcej, nie musimy pamiętać o wyłączaniu światła.

5. Zainwestuj w urządzenia o wysokiej klasie efektywności energetycznej – urządzenia codziennego użytku takie jak lodówka, pralka, zmywarka, suszarka automatyczna cechują się wysokim poborem energii elektrycznej. Gdy będziesz  zmuszony do ich wymiany, zainwestuj w lepsze, bardziej innowacyjne urządzenia o najwyższej klasie energetycznej A++ lub A+++. 

6. Wyłącz urządzenia elektryczne gdy z nich nie korzystasz – wyłącz urządzenia elektryczne, gdy z nich nie korzystasz — wyłączanie urządzeń np. na noc lub gdy wyjeżdżasz z domu na weekend, czy urlop, może pomóc zaoszczędzić Ci dużo energii. Wiele urządzeń elektronicznych jest wyposażona w trzy tryby: włączony, stan czuwania (stand-by) i wyłączony. Stan czuwania stand-by pozwala na szybkie włączenie danego urządzenia, ale jest jednym z najbardziej podstępnych pożeraczy prądu. Chociaż każde z urządzeń elektrycznych w tym trybie pobiera niewielką moc, to biorąc pod uwagę, że w naszych domach mamy co najmniej kilka tego typu urządzeń, ta część energii, to nawet kilkanaście procent tego, co zużywa sprzęt podczas pracy. Większość urządzeń elektrycznych posiadających funkcję stand-by ma główny wyłącznik, który wygasza wszystkie diody. Jeżeli urządzenie nie ma takiego wyłącznika, należy wyciągnąć wtyczkę z gniazdka. Dotyczy to szczególnie zasilaczy, w tym do telefonów komórkowych. Warto w tej sytuacji kupić przedłużacz — listwę przepięciową, dzięki której za pomocą jednego przycisku wyłączysz wszystkie podpięte do niej urządzenia

7. Włączaj, gdy pełne – zanim włączysz zmywarkę, pralkę czy suszarkę, upewnij się, że jest załadowana do maksimum swoich możliwości. Co więcej, kontroluj temperaturę prania. Jeżeli ubrania czy naczynia nie są mocno zabrudzone, nie musisz ustawiać wysokich temperatur. Wiele urządzeń tego typu są już wyposażone w funkcje ECO – warto z nich korzystać. Ograniczysz również zużycie prądu, gdy nie będziesz często korzystał/a z suszarki automatycznej, szczególnie w okresie letnim, gdy można wystawić pranie na zewnątrz, na słońce. 

Chłopiec wrzucający pranie do pralki
Pexels / @ Cottonbro Studio

8. Gotuj z głową – używaj pokrywek, gdy gotujesz. Czas obróbki cieplnej pod przykrytym garnkiem czy patelnią znacznie się skraca. Pamiętaj też, żeby odpowiednio dobrać pole grzewcze palnika do wielkości garnka. To samo dotyczy piekarnika – nie otwieraj drzwiczek, gdy pieczesz. Nie wkładaj również ciepłego jedzenia do lodówki lub zamrażarki, poczekaj, aż całkowicie ostygną. 

9. Korzystaj z termostatów – wyposażając dom lub miejsce pracy w inteligentne termostaty, będziesz miał kontrolę nad temperaturą panującą w budynku. Pozwoli to na oszczędności energii potrzebnej do ogrzewania czy też chłodzenia pomieszczeń. Warto zaznaczyć, aby nie przegrzewać pomieszczeń zimą, ani wychładzać latem. Wpływa to nie tylko na wyższe rachunki za prąd, ale także na nasze zdrowie.

10. Termomodernizacja i odnawialne źródła energii – inwestycja w termomodernizację budynku przekłada się na niższe koszty energii elektrycznej związanej z ogrzewaniem lub chłodzeniem pomieszczeń. Warto więc w miarę możliwości finansowych zadbać o wymianę okien oraz drzwi wejściowych, ocieplanie budynku czy izolację dachu. Każda z tych czynności przekłada się na późniejsze oszczędności i lepszy komfort użytkowania budynku. To samo dotyczy korzystania z rozwiązań odnawialnych źródeł energii, dzięki którym możemy częściowo uniezależnić się od energii elektrycznej, mowa tu w szczególności o inwestycji w fotowoltaikę. Dzięki fotowoltaice możemy wyprodukować prąd za darmo ze słońca i wykorzystać go na swoje cele. Przekłada się to na widoczne obniżenie rachunków za prąd, ale także dbamy o środowisko. Aby zmniejszyć koszty inwestycji, warto skorzystać z obecnie dostępnych dofinansowań i dotacji, np. z programu Czyste Powietrze, o którym przeczytasz tutaj:  https://swatt.pl/pl/SWATT_WIEDZY/dofinansowania/dofinansowanie-z-programu-czyste-powietrze-w-2023-roku

Inwestycja w fotowoltaikę to spory krok w kierunku oszczędności za energię elektryczną
@ Pexels

Skuteczne sposoby na oszczędzanie energii — podsumowanie

Najlepszym sposobem na oszczędzanie energii jest rozpoczęcie od małych kroków. Możesz znacznie zmniejszyć swoje zużycie energii elektrycznej poprzez wyłączanie świateł, odłączanie urządzeń, gdy już z nich nie korzystasz. Do realizacji tych kroków nie musisz inwestować pieniędzy ani dodatkowego czasu – liczą się Twoje chęci. Możesz również pójść o krok dalej i zainwestować w energooszczędne żarówki i lampy LED lub solarne, urządzenia codziennego użytku, termomodernizację budynku, a nawet w odnawialne źródła energii. Wszystkie te rzeczy są już dużym krokiem w kierunku oszczędzania energii i obniżeniu rachunków za prąd.

źródło: materiał prasowy sponsorowany

Scroll to Top