Ostatni etap podróży samolotu napędzanego słońcem Solar Impulse 2

Ostatni etap podróży samolotu napędzanego słońcem Solar Impulse 2 - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Charles Barilleaux / CC BY 2.0
Flickr / @ Charles Barilleaux / CC BY 2.0

Pilotowany przez Szwajcara Bertranda Piccarda samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 wystartował z Kairu do ostatniego 17 etapu podróży dookoła świata.

Samolot oczekiwany jest w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi. Właśnie stamtąd wystartował do pierwszego etapu 9 marca 2015 roku.

Solar Impulse przyleciał do Kairu 13 lipca z Sewilli.  W Hiszpanii wylądował 23 czerwca po 3 dniowym locie nad Atlantykiem trasą o długości 6765 km. W ten sposób Piccard został pierwszym człowiekiem, który przeleciał nad Atlantykiem samolotem nie napędzanym tradycyjnym paliwem.

Samolot jest lekki, waży 1,5 tony, ale rozpiętość jego skrzydeł jest większa niż Boeinga 747. Wyposażony jest w 17000 ogniw fotowoltaicznych umieszczonych na skrzydłach, które zamieniają energię słoneczną na elektryczną służącą do napędu silników. W nocy samolot korzysta z energii zmagazynowanej w akumulatorach. Przeciętna szybkość lotu wynosi nieco ponad 45 km/godzinę.

Celem projektu jest propagowanie energii odnawialnej i ducha innowacji.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X