Orlen wybuduje pierwszą w Polsce instalację produkującą ekologiczny glikol propylenowy

Orlen wybuduje pierwszą w Polsce instalację produkującą ekologiczny glikol propylenowy
Wikipedia / @ Cacycle / CC BY SA 3.0

Należąca do Grupy Orlen spółka Orlen Południe podpisała umowę na budowę w Trzebini pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Nowa instalacja pokryje w 75% zapotrzebowanie na ten produkt w Polsce.

Glikol propylenowy to produkt ekologiczny, bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym. Inwestycję zrealizuje Konsorcjum składające się z dwóch polskich firm, jej koszt szacowany jest na ok. 400 mln złotych.

Będzie to pierwsza taka inwestycja w Polsce, dzięki której zostanie zaspokojone 75% rynku w tym zakresie.

Budowa instalacji do produkcji ekologicznego glikolu to ważny krok w procesie przekształcania zakładu w Trzebini w nowoczesną biorafinerię. Stawiamy na ekologiczne, wysokomarżowe produkty.

podkreśla prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek

Inwestycja w Trzebini zostanie zakończona w 2021 roku. Jej wykonawcą będzie Konsorcjum, które tworzą dwie polskie firmy: Technik Polska Sp. z o.o. i Biproraf Sp. z o.o.

Podpisana umowa obejmuje: zaprojektowanie, dostawy oraz budowę w systemie „pod klucz” instalacji do produkcji glikolu propylenowego (1,2 – MPG) wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą dodatkową.

Jarosław Wróbel, prezes zarządu Orlen Południe zwraca uwagę, że budowa biorafinerii jest zupełnie nową strategią spółki.

Rozpoczynamy zupełnie nowy kierunek, podejmujemy rękawicę związaną z wyborem bioproduktów. To będzie pierwszy produkt bio w ofercie całego Orlenu.

podkreśla Wróbel

Produkcja ekologicznego glikolu propylenowego umożliwi wykorzystanie wytwarzanej w Trzebini gliceryny, którą otrzymuje się w produkcji biodiesla z surowca jakim jest przede wszystkim olej rzepakowy. Na inwestycji skorzystają również inni polscy producenci biodiesla, z którymi po zakończeniu inwestycji Orlen Południe rozpocznie współpracę w zakresie dostaw gliceryny.

źródło: kurier.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X