Organizacje ekologiczne składają skargę do Komisji Europejskiej na zanieczyszczone powietrze

Organizacje ekologiczne składają skargę do Komisji Europejskiej na zanieczyszczone powietrze
Flickr / @ Leon Yaakov / CC BY 2.0

Organizacje ekologiczne składają skargę do Komisji Europejskiej dotyczącą zanieczyszczenia powietrza szkodliwym i rakotwórczym benzo[a]pirenem. Skarga ma dotyczyć wieloletnich zaniedbań i przerzucania się odpowiedzialnością przez samorządy i administrację centralną.

Organizacje ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Greenpeace, Miasto jest Nasze i Akcja Demokracja alarmują, że stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu przekraczają w Polsce dopuszczalne normy 5-7 krotnie. Zgodnie z prawem UE od 31 grudnia 2012 roku stężenie niebezpiecznego dla zdrowia benzo(a)pirenu nie powinno przekraczać średniorocznie 1 nanograma na metr sześcienny. Zanieczyszczenie benzo(a)pirenenem jest spowodowane przede wszystkim paleniem w kotłach paliwami stałymi, szczególnie np. mułami węglowymi, a także odpadami komunalnymi.

Z analizy ClientEarth przeprowadzonej na podstawie danych z wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska wynika, że tylko w dwóch strefach – w Olsztynie i Koszalinie – stężenia benzo(a)pirenu nie występują. Na pozostałym obszarze normy stężeń są przekraczane i to znacznie. Na Dolnym Śląsku na niektórych stacjach te przekroczenia norm osiągają poziom nawet piętnastokrotny.

Do końca tygodnia stowarzyszenia ekologiczne będą zbierać podpisy pod skargą do Komisji Europejskiej. Autorzy skargi szacują, że Polska może płacić nawet kilkanaście milionów euro dziennie, jeżeli nie zacznie walki ze smogiem.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X