Olli czyli autonomiczny autobus miejski

Olli
@ Olli

Pojazd Olli został zaprezentowany podczas otwarcia Local Motors w National Harbor w stanie Maryland. Stosując aplikację podobną do Uber lub Lyft, klienci mogą zamówić pojazd, żeby dojechać do wybranego miejsca. Pojazd może pomieścić do 12 osób, a jego oddziaływanie na środowisko jest znikome.

Olli wykorzystuje technologię IBM Watson Internet of Things. Wyposażony jest w 30 czujników wbudowanych w całym pojeździe, które zbierają dane i umożliwiając podjęcie szybkich decyzji. Dodatkowo na jego pokładzie znajduje się urządzenie zamieniające tekst w mowę, dzięki czemu może zajść interakcja między pojazdem i pasażerami. Autobus będzie w stanie odpowiedzieć na pytania, jak działa, dokąd jedzie i w jaki sposób podejmuje decyzje. Olli może opowiedzieć o miejscowościach przez które przejeżdża, a także polecić lokalne zabytki czy restauracje.

Poszczególne części autobusu są tworzone w lokalnych drukarniach 3D, a następnie montowane przez specjalistów z Local Motors. Proces drukowania trwa ok. 10 godzin, a montaż około 1 godziny.

Local Motors planuje wybudowanie kilkudziesięciu  mini fabryk na całym świecie, które wyprodukują pojazdy przeznaczone do lokalnych potrzeb. Fabryki takie zajmują mało miejsca, zużywają mniej energii i materiałów. Zainteresowanie technologią zgłosiło już 50 krajów.

Olli będą używane na lokalnych drogach publicznych w Waszyngtonie, a pod koniec 2016 roku także w Miami-Dade County i w Las Vegas. Obecnie Miami-Dade County testuje program pilotażowy, w którym kilka autonomicznych pojazdów będzie wykorzystywanych do transportu publicznego wokół Miami.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X