Okres od stycznia do końca czerwca najgorętszy od 137 lat

Naukowcy z Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) poinformowali, że tegoroczny czerwiec stał się najcieplejszy od 137 lat. Średnia globalna temperatura powietrza przekroczyła normę o 0,9 st. C i pobiła rekord czerwcowej globalnej temperatury od początku pomiarów w 1880 roku. Dotychczas najgorętszym czerwcem był ten z 2015 roku, kiedy temperatura była o 0,88 st. C wyższa od średniej z danych z lat 1900-2000.

Specjaliści z NOAA zaobserwowali, że tegoroczny czerwiec stał się czternastym z rzędu rekordowo ciepłym miesiącem, w porównaniu do odpowiadających im miesięcy z innych lat od początku pomiarów. Tym samym jest to najdłuższa taka seria w historii meteorologii.

Naukowcy przeanalizowali również pierwsze półrocze 2016 roku. Okazuje się, że okres od stycznia do końca czerwca również był najgorętszy w historii pomiarów meteorologicznych. Średnia temperatura na Ziemi była w tym okresie o 1,05 st. C wyższa od normy. Został pobity rekord z pierwszego półrocza 2015 roku o 0,2 st. C.

Odchylenie średniej temperatury okresu styczeń-czerwiec 2016 od normy
Odchylenie średniej temperatury okresu styczeń-czerwiec 2016 od normy / @ NOAA

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X