fbpx

Unikalny sposób ogrzewania domów przy pomocy serwerów

Unikalny sposób ogrzewania domów przy pomocy serwerów
Nerdalize

Holenderska firma Nerdalize wyszła z ciekawą inicjatywą. Przedsiębiorstwo udostępnia zwykłym użytkownikom serwery, które służą im do ogrzewania mieszkania. Zestaw należy zawiesić na ścianie, podpiąć do prądu i sieci, i cieszyć się darmową energią cieplną. Projekt jest bezpłatny, bo firma płaci użytkownikom akcji za prąd.

Każdy wie, że serwery potrafią wydzielać nawet całkiem spore ilości ciepła. Właśnie to jest największym problemem w dużych serwerowniach, które muszą być zaprojektowane w taki sposób, by sprzęt nie przegrzewał się i działał bez zarzutu. Firma Nerdalize wpadła na pomysł, by wadę zamienić w zaletę – wspólnie z Eneco-up stworzyła specjalne urządzenia o nazwie eRadiators wyglądające jak zwykłe kaloryfery. Tylko pozornie, bo tak naprawdę to serwery, które można zamontować w każdym domu.

Głównym zastosowywaniem sprzętu jest oczywiście wykonywanie obliczeń. Przy okazji eRadiators ogrzewają mieszkanie osoby, które je u siebie zainstalowała. Nerdalize pokrywa wszystkie koszty instalacji i eksploatacji. Dzięki temu, że przedsiębiorstwo nie musi utrzymywać dużego centrum danych i opłacać personelu, moc obliczeniowa, jaką jest w stanie zaoferować klientom, jest tańsza nawet o 55 procent względem tradycyjnych dostawców serwerów.

Według udostępnionych danych, serwery działają bardzo cicho i nie powinno być większych problemów z ich działaniem także latem. Przedstawiciele przedsiębiorstwa twierdzą, że zapotrzebowanie na moc obliczeniową jest często sezonowa, a sam sprzęt ma odpowiednie mechanizmy, by dodatkowo nie nagrzewać mieszkania w lecie.

Wykorzystanie eRadiators pozwala zmniejszyć roczne rachunki za ogrzewanie nawet o 440 dolarów, co wydaje się niezwykle atrakcyjne. Na razie projekt jest jeszcze w fazie rozwoju.


źródło: materiały prasowe

Leave a Reply

Przewiń do góry
X