
Ogromna góra lodowa oderwała się od Lodowca Szelfowego Larsen C, przylegającego do Półwyspu Antarktycznego.
Pęknięcie w lodowcu pojawiło się w 2014 i od tej pory było monitorowane przez naukowców. 12 lipca 2017 roku dotarło do jego krawędzi w wyniku czego od lodowca oderwała się ważąca bilion ton góra lodowa o przybliżonej powierzchni 6 tysięcy kilometrów kwadratowych.To więcej niż całkowita powierzchnia wyspiarskiego kraju Trynidad i Tobago.
Oderwanie się góry lodowej od Lodowca Szelfowego Larsen C zmniejszyło jego powierzchnię o 12%. US National Ice Center nadał jej oznaczenie A68.
Szacuje się że A68 ma 200 metrów grubości, a 90% jej powierzchni znajduje się pod wodą.
Na podstawie zdjęć satelitarnych można zaobserwować, że obecnie wokół A68 unosi się co najmniej 11 mniejszych gór lodowych, co może być wynikiem ponownego uderzenia gigantycznej góry w szelf kontynentalny. Największe z nich mają 10 km długości
W tym momencie nie można określić losu oraz przewidywalnej drogi wędrówki gigantycznej A68. Może ona ulec rozpadowi na mniejsze kawałki, lub w całości przemieszczać się pchana przez wiatr lub kierowana prądami oceanicznymi.
Naukowcy i klimatolodzy są coraz bardziej zgodni, a fakty lepiej udokumentowane. Aż 97% ekspertów w dziedzinie klimatu aktywnie publikujących wyniki swoich prac z dziedziny klimatologi uważa, że działalność człowieka jest istotnym czynnikiem powodującym zmiany w średniej temperaturze globalnej.
Ocieplenie powodują gazy cieplarniane, a dziś to człowiek zwiększa ich zawartość w atmosferze. Świadczą o tym niezależne pomiary, wykonywane z Ziemi i z kosmosu, w atmosferze i w oceanach, w stacjach meteorologicznych i w laboratoriach.
Oderwanie się tak ogromnej masy lodu od Lodowca Szelfowego Larsen C nie jest zatem wynikiem naturalnego zjawiska, ale zmianami klimatu spowodowanego globalnym ociepleniem.
zobacz:
97% prac naukowych łączy globalne ocieplenie z działalnością człowieka
Nauka o klimacie dla sceptycznych – Mit: nie ma empirycznych dowodów na antropogeniczność globalnego ocieplenia
źródło: materiały prasowe