fbpx

Odkurzacz

Na co zwracać uwagę przy zakupie nowego odkurzacza oznaczonego etykietą energetyczną?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na finalną klasę w górnej części etykiety, jaką ma odkurzacz (skala od A do G). Mówi ona o efektywności energetycznej odkurzacza – czyli nie tylko o tym, ile odkurzacz zużywa energii, ale także jak skutecznie sprząta.
Z czego wynika finalna klasa odkurzacza?
Klasa efektywności energetycznej jest to wypadkowa zużycia energii i skuteczności odkurzania podłogi, czyli tego, co jest w odkurzaczu najważniejsze.
Czy odkurzacz o klasie A zapewnia najlepsze efekty sprzątania?
Odkurzacz o klasie A to wypadkowa wysokiej skuteczności odkurzania i niskiego zużycia energii. Szczegóły efektywności sprzątania pokazuje klasa skuteczności odkurzania – oddzielna dla dywanu (ikona na samym dole etykiety po lewej stronie) i podłogi twardej (ikona na samym dole etykiety po prawej stronie).
Czy finalna klasa odkurzacza (np. A) mówi o tym, ile odkurzacz zużywa energii?
Częściowo tak. Finalna klasa odkurzacza z jednej strony mówi o zużyciu energii, ale z drugiej strony mówi także o skuteczności sprzątania. Finalna klasa jest to bowiem mix zużycia energii i skuteczności odkurzania, czyli tego, co jest w odkurzaczu najważniejsze.
Wszystkie nowe odkurzacze po 1 września 2014 r. będą miały moc silnika maksymalnie 1600 W. Teraz mówi się, że najlepsze odkurzacze mają ok. 2000 W. Czy to znaczy, że nowe odkurzacze eko nie będą dobrze sprzątały?
Nie, to nie oznacza, że nowe eko odkurzacze nie będą dobrze sprzątały. Dotychczas uważano, że im wyższa moc silnika tym lepsza efektywność odkurzacza, co nie do końca jest zgodne z prawdą. Wysoka moc silnika nie przekłada się zawsze na najwyższą moc ssania, co było powodem manipulacji. Zmiany w odkurzaczach związane z eko regulacją wprowadzają całkowicie nowy miernik określający efektywność odkurzacza – zamiast mocy ssania pojawi się Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU, z ang. Dust pick – up). Wskaźnik Zbierania Kurzu określi klasę skuteczności odkurzania danego urządzenia. Im wyższa wartość Wskaźnika, (czyli na etykiecie klasa skuteczności odkurzania – dwie ikony na samym dole etykiety) tym wyższa skuteczność odkurzania. O wysokiej wartości decyduje nie tylko moc silnika, ale także innowacyjne technologie zastosowane w odkurzaczu (np. AirflowMax czy PowerCyclone w odkurzaczach Philips), a także rodzaj nasadki (szczotki). To, jak odkurzacz zbiera kurz jest w dużym stopniu uzależnione także od kształtu i funkcjonalności nasadki, która ma bezpośredni kontakt z podłogą (np. w odkurzaczach Philips doskonałe efekty daje unikatowa nasadka TriActive).
Czy jak odkurzacz ma niższą moc silnika to będzie trzeba dłużej odkurzać by osiągnąć ten sam efekt?
Nie. Wprowadzając eko regulację Unia Europejska postawiła nowe wyzwanie producentom – z jednej strony odkurzacze mają zużywać mniej energii (nie powinny więc odkurzać dłużej niż obecnie), z drugiej strony mają efektywnie sprzątać podłogi. Aby sprostać wyzwaniu i połączyć te dwa elementy, producenci muszą zastosować najnowsze technologie. Na przykład firma Philips stworzyła silnik o innowacyjnej konstrukcji, który jest bardziej wydajny i potrzebuje mniejszej moc by zapewnić efektywną siłę ssania. Dodatkowo w połączeniu ze specjalną technologią zastosowaną wewnątrz odkurzacza (AirflowMax w odkurzaczach workowych i PowerCyclone w bezworkowych – obydwie technologie zapewniają niezmienną i efektywną moc ssania) oraz specjalną nasadką TriActive, odkurzacze Philips zapewniają najwyższą efektywność sprzątania przy mniejszym zużyciu energii.
Czy odkurzacz o niższej mocy silnika może dobrze sprzątać?
Tak, dzięki zastosowaniu w nim innowacyjnych technologii jest w stanie sprzątać tak samo skutecznie jak odkurzacz o mocy silnika 2000 W.
Czy w dalszym ciągu moc ssania lub moc silnika powinna być najważniejszym kryterium wyboru odkurzacza?
Nie. W nowych eko odkurzaczach najważniejsza jest klasa urządzenia, będąca połączeniem skuteczności sprzątania i zużycia energii. Jeżeli zwracamy uwagę tylko na efektywność sprzątania to musimy analizować klasę skuteczności sprzątania (dywanu i podłogi twardej, czyli dwie ikony umieszczone na samym dole etykiety).
Jaka jest właściwie różnica pomiędzy Wskaźnikiem Zbierania Kurzu (DPU) a mocą ssania?
Wskaźnik Zbierania Kurzu (DPU) jest szerszym pojęciem niż moc ssania, ponieważ na jego wartość wpływa zarówno moc ssania, jak i rodzaj nasadki (szczotki).
Czy nasadka odkurzacza ma wpływ na efektywność sprzątania?
Zdecydowanie tak. Jej kształt, sposób, w jaki przylega do podłogi, rodzaj zastosowanego włosia, kształt szczotek mają wpływ na to jak efektywnie zbierany jest kurz, czyli jaka jest skuteczność sprzątania.
Czy lepszym wyborem jest zakup odkurzacza jeszcze o dużej mocy silnika czy lepiej wybrać już nowy eko?
Zależy to od naszych preferencji. Jeżeli przy wyborze kierujemy się tylko skutecznością odkurzacza, czyli efektywnością sprzątania to możemy wybrać zarówno obecny model (o dużej mocy silnika) jak i nowy eko (wysokiej klasy – A i B). Jeżeli dodatkowo zależy nam na mniejszym zużyciu energii to rekomendowany jest wybór nowego odkurzacza eko.

 

Od 1 września 2014 r. Unia Europejska wprowadza etykiety energetyczne dla odkurzaczy. Etykieta przyczyni się do zwiększenia przejrzystości istotnych cech produktu oraz lepszej orientacji przy zakupie odkurzacza. Dzięki informacjom zawartym na etykietach energetycznych łatwo i szybko można będzie porównać parametry poszczególnych modeli.

Warto wziąć pod uwagę powyższe parametry, co pozwoli na dokonanie świadomego i przemyślanego zakupu odkurzacza, który spełni nasze oczekiwania. Wybór modelu spełniającego wszystkie standardy może dać nam zatem pewność, że urządzenie będzie skutecznie odkurzało na każdym etapie swojej pracy – redukując poziom hałasu, reemisję kurzu, zachowując dużą efektywność działania przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii.

Etykiety z przejrzystym oznaczeniem klasy efektywności energetycznej (A-G), klasy skuteczności odkurzania dywanów i podłóg twardych, poziomu hałasu oraz klasy reemisji kurzu ułatwią wybór odkurzacza odpowiadającego indywidualnym preferencjom użytkownika.

Ponadto, od września 2014 r. dopuszczone do obrotu będą wyłącznie odkurzacze o mocy poniżej 1600 W. Klasa A obejmować będzie odkurzacze charakteryzujące się mocą mniejszą niż około 850 W.

1 września 2014 roku zmieniło się prawo regulujące sprzedaż odkurzaczy w Unii Europejskiej. Zmiany oznaczają również konieczność umieszczania etykiet energetycznych dla odkurzaczy wprowadzanych do sprzedaży po 1 września. Dzięki nim będzie nam łatwiej porównać skuteczność poszczególnych modeli.

Co to oznacza?
– w ofercie sklepów pozostają odkurzacze wprowadzone przed 1 września, ale oferowane są do wyczerpania zapasów (docelowo można będzie nabyć w sklepach jedynie urządzenia spełniające nowe wymogi),
– pojawiają się nowe urządzenia, spełniające nowe wymogi unijnych regulacji i będą one oznaczane etykietami energetycznymi.
Jakie będą nowe odkurzacze?
Nowe urządzenie będą bardziej oszczędne. Od 1 września maksymalna moc silnika to 1600W. Aby osiągnąć taką samą lub większą skuteczność odkurzania przy jednoczesnym zmniejszeniu mocy, nowe odkurzacze będą znacznie staranniej wykonane.
Odkurzacze zostaną uszczelnione, żeby nie tracić mocy na zasysanie powietrza przez nieszczelności w obudowie, podobnie wszelkie złącza szczotek, które również mogły powodować straty. Same szczotki odkurzaczy zmienią kształty , zostaną obniżone, uszczelnione.

Dodatkowo skuteczność odkurzania nowych urządzeń, głośność pracy i zużycie energii będziemy mogli ocenić i porównać na podstawie etykiet.
Wymogi od dnia 1 września:
– roczne zużycie energii jest mniejsze niż 62,0 kWh/rok,
– znamionowa moc wejściowa jest mniejsza niż 1 600 W,
– wskaźnik zbierania kurzu na dywanie (dpu c ) wynosi co najmniej 0,70,
– wskaźnik zbierania kurzu na podłodze twardej (dpu hf ) wynosi co najmniej 0,95.
Ograniczenia te nie mają zastosowania do odkurzaczy z filtrem wodnym.

Dzięki przejrzyście pokazanym informacjom na etykiecie energetycznej porównanie parametrów poszczególnych modeli będzie dużo łatwiejsze i szybsze, co powinno znacznie ułatwić wybór odkurzacza

Warto zwrócić uwagę, że klasa efektywności energetycznej to tylko jeden z wskaźnikowi wcale nie musi oznaczać, że urządzanie oznaczone najwyższą klasą „A” jest skuteczne w odkurzaniu.

Jak sprawdzić skuteczność?
Oprócz klasy efektywności energetycznej należy zwrócić uwagę również na efektywność usuwania zanieczyszczeń czy stopień reemisji kurzu (wskaźnik czystości powietrza wydostającego się z odkurzacza). Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nie bez znaczenia będzie również dźwięk pracy urządzenia. W przyszłości więc przy wyborze odkurzacza duże znaczenie będzie miała dolna część etykiety.

Klasa skuteczności odkurzania – od A do G
Im wyższa klasa skuteczności, tym szybciej usuniesz brud i kurz ze szczelin pomiędzy płytkami i z drewnianych powierzchni, a także z dywanów.

Wskaźnik zbierania kurzu jest podawany oddzielnie dla typów powierzchni i wynosi odpowiednio co najmniej 95% dla podłóg twardych i 75% dla dywanów.

A oznacza najwyższą skuteczności, ale warto zwrócić uwagę, że rożnice pomiędzy poszczególnymi klasami są niewielkie, np.: klasa A w przypadku dywanów oznacza, że odkurzacz musi zebrać co najmniej 91% kurzu, klasa B – od 87 do 91%.

W przypadku podłóg twardych klasa A oznacza zebranie co najmniej 111% kurzu (wartości wskażnika zbierania kurzu mogą być powyżej 100%, gdyż nasadka na podłogach twardych odkurza także kurz po jej bokach). Więcej >>

Poziom hałasu
Poziom głośności jaki wytwarza odkurzacz, mierzony w decybelach. Odkurzacz z niższym poziomem hałasu, będzie mniej dokuczliwy podczas domowych porządków.

Klasy reemisji kurzu, czyli jak czyste jest powietrze wydmuchiwane przez odkurzacz – od A do G
Jakość filtrów zastosowanych w odkurzaczu jest jednym z głównych czynników, od których zależy klasa reemisji kurzu. Czystość wydobywającego się z odkurzacza powietrza jest szczególnie istotna dla alergików. Jeśli zaliczasz się do tejgrupy, szukaj odkurzaczy z reemisją kurzu w klasie „A“ i wysoką skutecznością filtra, np. antyalergiczny HEPA 13. Więcej >>

Roczne zużycie energii (kWh/rok)
Ilość energii jaką średnio odkurzacz zużyje w ciągu roku użytkowania, wyliczona na podstawie 50 odkurzań na powierzchni 87 m2. Rzeczywista wartość zależy od tego, jak odkurzacz jest używany.

Klasa efektywności energetycznej – od A do G
To wypadkowa zużycia energii oraz skuteczności odkurzania dywanów i podłóg twardych. Klasa efektywności energetycznej jest oznaczona w skali od A (moc silnika ok 850 W) do G ( moc silnika do 1600 W) i zobrazowana strzałkami w różnych kolorach. Skala rozpoczyna się od litery A, która oznacza urządzenia o najwyższej efektywności (wysoką skuteczność odkurzania, przy niskim zużyciu energii). Więcej >>

zobacz:

odkurzacze spełniające wymogi dyrektywy Unii Europejskiej

ATWE PORÓWNANIE
Zgodnie z nowymi przepisami UE, od września 2014 r. silniki montowane w domowych odkurzaczach będą miały ograniczoną moc do 1600 W.

Efektywność energetyczna: zużycie energii w stosunku do skuteczności zbierania kurzu.
Roczne zużycie energii: odkurzanie podłogi o powierzchni 87 m2, 50 razy w roku.
Reemisja kurzu: ilość kurzu zebranego przez odkurzacz, która wydostaje się z niego wraz z wypuszczanym powietrzem (w procentach).
Poziom hałasu: poziom głośności w dB(A).
Wydajność odkurzania (dywan): ilość zebranego kurzu (w procentach).
Wydajność odkurzania (twarda podłoga): ilość zebranego kurzu (w procentach).

ETYKIETA ENERGETYCZNA

I. NAZWA DOSTAWCY LUB ZNAK TOWAROWY

II. IDENTYFIKATOR MODELU DOSTAWCY

Oznacza kod, zazwyczaj alfanumeryczny, odróżniający określony model odkurzacza od innych modeli o tym samym znaku towarowym lub z taką samą nazwą dostawcy.

III. KLASA EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ

Informuje przede wszystkim o zużyciu energii elektrycznej i jest w niewielkim stopniu powiązana ze skutecznością zbierania kurzu. Klasa efektywności energetycznej jest oznaczona w skali od A do G oraz graficznie w postaci strzałek. Skala rozpoczyna się od litery A, która oznacza najwyższą efektywność. Wierzchołek strzałki zawierającej klasę efektywności energetycznej odkurzacza umieszczony jest na tej samej wysokości co wierzchołek strzałki odpowiedniej klasy efektywności energetycznej.

IV. ŚREDNIE ROCZNE ZUŻYCIE ENERGII (kWh/rok)

Określa wartość zużytej energii w ciągu roku zakładając 50 odkurzeń powierzchni o wymiarach 87 m2.

V. KLASA REEMISJI KURZU

Określa stopień czystości wydmuchiwanego powietrza przez odkurzacz. Jednym z kluczowych czynników, od których zależy klasa reemisji kurzu jest jakość zastosowanych filtrów. Klasa reemisji kurzu jest oznaczona w skali od A do G, gdzie A oznacza najwyższą klasę.

VI. KLASA SKUTECZNOŚCI ODKURZANIA DYWANÓW

Określa stopień skuteczności zbierania kurzu z dywanu.

VII. KLASA SKUTECZNOŚCI ODKURZANIA PODŁÓG TWARDYCH

Określa stopień skuteczności zbierania kurzu z drewnianej podłogi ze szczelinami.

VIII. POZIOM MOCY AKUSTYCZNEJ (dB)

Określa poziom głośności odkurzacza mierzony w decybelach (dB).

Jednocześnie zostanie wprowadzony wymóg, aby odkurzacze miały moc poniżej 1600W oraz skuteczność odkurzania powyżej 70% na dywanie i powyżej 95% na podłodze twardej. Oznacza to, iż promowane będą odkurzacze jednocześnie energooszczędne i skuteczne, bowiem tylko odkurzacze charakteryzujące się niskim poborem energii oraz wysoką skutecznością odkurzania będą mogły uzyskać lepsze klasy na etykiecie.

Nowe przepisy są korzystne dla konsumentów, gdyż będą oni mogli teraz w prosty i jednoznaczny sposób porównać różne produkty i wybrać najodpowiedniejszy odkurzacz do swoich potrzeb. Odkurzacze będą również oszczędniejsze, cichsze i skuteczniejsze, przez co użytkownik będzie poświęcał mniej czasu na ich użytkowanie. Wymusi to również na producentach tworzenie jeszcze doskonalszych produktów.

Marka Zelmer od wielu lat cieszy się niesłabnącym, najwyższym poziomem zaufania konsumentów, czego dowodem jest otrzymana kolejny raz nagroda „Złoty Laur Konsumenta 2014” w kategorii odkurzacze. Czerpiąc satysfakcję z przyznanego nam wyróżnienia, mamy przyjemność ogłosić gotowość do spełnienia nowych, rygorystycznych wymogów. Już wkrótce poinformujemy o nowej ofercie wydajnych i energooszczędnych odkurzaczy Zelmer.

Nowa etykieta energetyczna dla odkurzaczy!
To co Kärcher wypracował w swoich odkurzaczach przez lata staje się teraz obowiązującą w Unii Europejskiej normą: czyścić efektywniej przy mniejszym poborze energii. Etykieta energetyczna dla odkurzaczy weszła w życie z dniem 1 września 2014. Od tego dnia została również ograniczona do maksymalnie 1600 W moc nominalna dopuszczonych do obrotu odkurzaczy jednofunkcyjnych.

Obowiązkowe oznaczanie odkurzaczy etykietą energetyczną nie dotyczy odkurzaczy na mokro i na mokro-sucho, uniwersalnych, automatycznych, centralnych, przemysłowych, zasilanych akumulatorowo i do prac na zewnątrz. Odkurzacze z filtrem wodnym będą oznaczane etykietą energetyczną począwszy od 1 września 2017.

Etykieta energetyczna podobna do tej już stosowanej w innych urządzeniach AGD informuje w czytelnej i łatwej do zrozumienia formie o klasie energetycznej odkurzacza (od A do G), średnim rocznym zużyciu energii, poziomie hałasu, reemisji kurzu i skuteczności odkurzania podłóg twardych i dywanów.

Kupującym ta informacja pomoże ocenić rzeczywistą skuteczność odkurzacza: w najwyższej klasie efektywności energetycznej A maksymalna moc odkurzaczy jest mniejsza od 850 W.
/cms/images/t

Zawartość etykiety

KLASA EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ.
Klasa efektywności jest obliczana na podstawie rocznego zużycia energii przez odkurzacz i skuteczności odkurzania. Stąd znaczenie ma moc odkurzacza oraz skuteczność odkurzania dywanów i podłóg twardych.

ŚREDNIE ROCZNE ZUŻYCIE ENERGII.
Roczne zużycie energii elektrycznej przez odkurzacz odnosi się do ustalonej liczby odkurzań – w tym wypadku do 50-krotnego odkurzania powierzchni 87 m² (norma UE). Nawet w najniższej klasie G wartość ta musi być mniejsza od 62 kWh/rok. Rzeczywiste zużycie energii zależy od stopnia zanieczyszczenia odkurzacza, rodzaju odkurzanej powierzchni oraz częstotliwości odkurzania.

POZIOM GŁOŚNOŚCI.
Poziom głośności odkurzacza mierzony w decybelach dB(A). Wzrost głośności o 3 dB(A) odpowiada dwukrotnemu wzrostowi hałasu emitowanego przez urządzenie. Stąd odkurzacz „produkujący” 78 dB(A) jest dwukrotnie cichszy od odkurzacza emitującego 81 dB(A).
KLASA REEMISJI KURZU.
Określa czystość wydmuchiwanego przez odkurzacz powietrza. Zależy od jakości zastosowanych w odkurzaczu filtrów. Klasa reemisji kurzu jest oznaczona w skali od A do G, gdzie A oznacza najwyższą klasę. Wartość jest uzyskiwana na podstawie wyniku testu spełniającego normy UE.
KLASA SKUTECZNOŚCI ODKURZANIA DYWANÓW.
Opisuje skuteczność odkurzania dywanów. Minimalne wymagania to dpuc ≥ 70% (dust pick up on carpet – wskaźnik zbierania kurzu z dywanu).
KLASA SKUTECZNOŚCI ODKURZANIA PODŁÓG TWARDYCH.
Opisuje skuteczność odkurzania drewnianej podłogi ze szczelinami. Minimalne wymagania to dpuhf ≥ 95% (dust pick up on floor – wskaźnik zbierania kurzu z twardych powierzchni).

11956050_energielabel

Jak właściwie wybrać?

Ocenianie odkurzacza tylko na podstawie kryterium mocy nie sprawdza się w praktyce. Zużycie energii elektrycznej należy zawsze rozpatrywać w odniesieniu do wartości podanych w dolnej części etykiety energetycznej. Pod uwagę oprócz efektywności energetycznej i skuteczności odkurzania należy brać również poziom głośności i reemisję kurzu. Decyzja podjęta na podstawie analizy ww. czynników pozwoli wybrać odkurzacz najlepiej dopasowany do potrzeb użytkownika.

Dzięki etykiecie energetycznej przyszli użytkownicy odkurzaczy mogą porównywać i zestawiać ze sobą różne modele w oparciu o obiektywne cechy i na tej podstawie podejmować decyzję o zakupie. Klient może także określić, która z cech jest dla niego najważniejsza niezależnie czy będzie to poziom hałasu czy klasa reemisji kurzu. Nowe, wydajne energetycznie odkurzacze pozwolą przeciętnemu gospodarstwu domowemu zaoszczędzić na opłatach za prąd w odniesieniu do starych odkurzaczy o mocy 2000W.


Dobry odkurzacz jest jednym z podstawowych urządzeń AGD w domu. Jak wybrać model, który spełni nasze oczekiwania? Czy zastosowane w nich technologie mają znaczenie? Które akcesoria są przydatne w sprzątaniu? I wreszcie – czy nowe modele odkurzaczy o obniżonej mocy są skuteczne?
Philips
Philips (fot. materiały partnera)
Stojąc przed wyborem nowego odkurzacza, przede wszystkim chcesz wybrać taki model, by dobrze zbierał kurz i brud z podłóg. Dotychczas o wyborze danego modelu odkurzacza decydowała głównie moc ssania lub moc silnika. Niestety bardzo często zdarzało się, że wysoka moc odkurzacza, nie oznaczała wysokiej efektywności sprzątania. Dlatego Unia Europejska wprowadziła nowe zasady. Co się zmieniło i na co zwracać uwagę przy wyborze odkurzacza?

Unijna regulacja

1 września 2014 roku weszła w życie regulacja dotycząca efektywności energetycznej odkurzaczy. Unijne rozporządzenia nr 665/2013 i 666/2013 wprowadziły zmiany zarówno w zakresie samego produktu, którego moc silnika nie może przekroczyć 1600 W, jak i nałożyły obowiązek jego etykietowania. Regulacja wprowadziła też nowy miernik określający efektywność odkurzania na podłogach twardych i dywanach zwany wskaźnikiem zbierania kurzu (z ang. DPU, czyli dust pick-up) i to właśnie na niego powinno się zwracać szczególną uwagę.

Wprowadzenie etykiet w odkurzaczach ułatwia porównywanie produktów różnych marek, gdyż na wszystkich etykietach znajduje się 5 tych samych parametrów: 1) Klasa efektywności energetycznej w skali od A do G, która mówi o efektywności energetycznej odkurzacza – czyli nie tylko o tym, ile odkurzacz zużywa energii, ale także jak skutecznie sprząta. 2) Wskaźnik rocznego zużycia energii, mierzony w kWh, określa średnie zużycie energii. 3) Poziom głośności, mierzony w decybelach 4) Wskaźnik remisji kurzu, określa czy dany odkurzacz posiada filtr HEPA i czy jest bezpieczny dla alergików. 5) I ostatni bardzo ważny, wspomniany wcześniej, wskaźnik zbierania kurzu na podłogach twardych i dywanach.

Oczywiście najlepiej wybrać odkurzacz o klasie A lub B, ponieważ czym wyższa wartość na etykiecie (A/B/C) tym wyższa efektywność sprzątania. Zobacz film objaśniający, jak czytać etykietę.

Workowy czy bezworkowy

Modeli odkurzaczy na rynku jest sporo. Przede wszystkim trzeba się zastanowić się, czy wolimy odkurzacz workowy czy bezworkowy. Tradycyjne odkurzacze workowe mogą być tańsze, ale należy pamiętać o dokupywaniu nowych worków. Wygodniejsze w eksploatacji są odkurzacze bezworkowe, które posiadają pojemnik na kurz. Najlepiej, by był on pojemny i posiadał technologię taką jak NanoClean, która zapobiega powstawaniu kłębów kurzu podczas opróżniania. Przy technologii NanoClean kurz osiada na dnie pojemnika i nie unosi się w powietrze, nawet wtedy, gdy pojemnik jest otwarty! Obejrzyj film i sam się przekonaj, jakie to higieniczne.

Filtracja

Jeśli masz w domu małe dzieci lub alergika, poza wyborem między odkurzaczem workowym i bezworkowym, koniecznie zwróć uwagę na filtr umieszczony w odkurzaczu. Filtr HEPA jest obecnie najdoskonalszym filtrem używanym do filtracji powietrza. Jeśli na etykiecie jest klasyfikacja A i B przy wskaźniku kurzu, to oznacza, że właśnie taki filtr został tam zastosowany. Przykładowo w modelu workowym Philips FC8728 filtr HEPA13 z uszczelnieniem HEPA AirSeal zatrzymuje ponad 99% kurzu, co zapewnia ochronę przed kurzem oraz czyste powietrze. Co ważne, oprócz cząsteczek kurzu filtr HEPA potrafi również filtrować z powietrza roztocze, wirusy, odchody roztoczy, pleśń itp.

Innowacyjne technologie

Jeśli zastanawiasz się, czy nowe modele odkurzaczy o obniżonej mocy są w pełni skuteczne, marka Philips udowadnia, że tak! Wszystkie modele odkurzaczy workowych i bezworkowych z nowej linii odkurzaczy Philips zostały oznaczone wysoką klasą efektywności energetycznej A lub B, a przy tym urządzenia są bardzo wydajne i sprzątają równie efektywnie jak stare modele o wysokiej mocy.

Wszystko dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, które zwiększają wydajność odkurzacza przy mniejszej mocy, by zapewnić efektywną siłę ssania. Specjalne konstrukcje zastosowane wewnątrz odkurzaczy: AirflowMax w odkurzaczach workowych, takich jak FC8728, FC8727 i FC8726 oraz PowerCyclone w bezworkowych, np. modelach FC9922 i FC9525 zapewniają lepszy przepływ powietrza, dzięki czemu moc ssania pozostaje zawsze na wysokim poziomie. Zobacz, jak działają technologie w odkurzaczach workowych i bezworkowych na filmach.

Nasadka uniwersalna

Dodatkowo to, jak odkurzacz zbiera kurz jest w dużym stopniu uzależnione od kształtu i funkcjonalności nasadki, która ma bezpośredni kontakt z podłogą. Nowa nasadka TriActiveMax zastosowana w odkurzaczach Philips została zaprojektowana tak, by zbierać więcej kurzu przy niższym zużyciu energii. Nasadka do dywanów zapewnia idealne przyleganie do podłogi i wykonuje 3 czynności w jednym kroku, aby dokładnie wyczyścić podłogi: najpierw specjalnie zaprojektowana stopa delikatnie „otwiera” dywan w celu dokładnego usunięcia kurzu, następnie duży otwór z przodu wysysa duże cząsteczki brudu, a następnie szczotki boczne gwarantują doskonałe efekty czyszczenia wzdłuż mebli czy ścian.

Inteligentne sprzątanie

Aby wybrany przez Ciebie odkurzacz spełniał Twoje wymagania, zwróć uwagę na dodatkowe nasadki. Jeśli masz zwierzaka, na pewno przyda się Turboszczotka Super dostępna np. w modelach FC8726 czy FC9922, która głęboko czyści dywany oraz szybko usuwa z nich włosy i kłaczki zwierząt. Z kolei dostępna w FC8728 nasadka DiamondFlex zastosowana w modelu FC8728 to idealne narzędzie do manewrowania wokół przedmiotów i odkurzania trudno dostępnych rogów. Nasadka jest wyposażona w mechanizm obrotu o 180° i funkcję pamięci, dzięki której automatycznie powraca do pozycji początkowej. Zobacz, jak działa nasadka na filmie.

Zwykłe odkurzanie dywanów i twardych podłóg to jedno, ale odkurzacz powinien też przydać się do zadań specjalnych. Dlatego zwróć uwagę na dodatkowe akcesoria dostępne w danym modelu odkurzacza. Zdecydowanie przydadzą się: teleskopowa rura z możliwością regulacji długości tak, by można było z łatwością dotrzeć w miejsca trudno dostępne (np. pod łóżko) oraz utrzymać w miarę wyprostowana pozycję, przedłużka, która umożliwia odkurzanie trudno dostępnych miejsc na meblach lub wysokich półkach (jak na zdjęciu), szczelinówka, którą można łatwo manewrować wokół rogów i przedmiotów, nie blokując przepływu powietrza oraz szczotka z miękkim włosiem, która jest idealna do czyszczenia zasłon. Wszystkie akcesoria dostępne w modelu Philips FC8728.

Satysfakcja gwarantowana

Jeśli chcesz sprawdzić, jak działają nowe odkurzacze, nic nie ryzykując – promocja Philips jest właśnie dla Ciebie. Teraz, kupując tradycyjny odkurzacz workowy lub bezworkowy, masz 60 dni na przekonanie się, że dokonany wybór był trafny! W przypadku braku zadowolenia, otrzymasz zwrot pieniędzy. Promocja trwa od od 1 marca do 31 grudnia 2015.

 

Najlepsze dla Ciebie, przyjazne dla środowiska.

Kolorowe strzałki służą do odróżnienia efektywności energetycznej urządzeń: ciemnozielony wskazuje na bardzo energooszczędny produkt, a czerwony na najmniej oszczędny.

Odkurzacze w najwyższej klasie energetycznej A mogą zużywać ponad 2 razy mniej energii niż odkurzacze w klasie energetycznej G!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza?

Jeśli zależy Ci, aby Twój nowy energooszczędny odkurzacz naprawdę skutecznie usuwał brud z dywanów, podłóg i innych powierzchni to najważniejszymi kryteriami wyboru powinny być parametry umieszczone na samym dole etykiety energetycznej: skuteczność zbierania kurzu z dywanu oraz skuteczność zbierania kurzu z twardych podłóg. Kolejnym istotnym czynnikiem jest klasa reemisji kurzu, informująca o czystości wydmuchiwanego powietrza – cecha istotna szczególnie dla alergików.

Już od 1 września 2014, dzięki informacjom przedstawionym na etykiecie energetycznej, porównanie cech odkurzaczy stanie się dużo łatwiejsze, dzięki czemu w prosty sposób wybierzesz model odpowiadający Twoim potrzebom.
Zwróć uwagę także na:

Zasięg odkurzacza

Dzięki odkurzaczowi Free’e marki Bosch sprzątanie będzie jeszcze łatwiejsze niż dotychczas. Konstrukcja urządzenia oraz długi, 12-metrowy kabel pozwalają na pracę w promieniu 15 metrów! Teraz nawet najdalsze zakamarki odkurzysz bez konieczności przełączania kabla do innego kontaktu!
Zobacz odkurzacze z długim kablem

Worki na kurz o dużej pojemności

Odkurzacze są zbudowane tak, aby pomieścić jak najwięcej. Worki o dużej pojemności – nawet 5 l, pozwalają dłużej korzystać z odkurzacza bez konieczności wymiany worka. Rzadsza wymiana to oczywiście mniejszy koszt. W ofercie znajdują się także odkurzacze z workami o pojemności 4 i 4,5 litra, których pojemność, jak na domowe warunki jest bardzo duża.
Zobacz odkurzacze o pojemności worka XXLZobacz odkurzacze z workiem o pojemności 4,5 lZobacz odkurzacze z workiem o pojemności 4 l

Filtr HEPA – czystość powietrza dla alergików

Czystość powietrza wydmuchiwanego z odkurzacza to zasługa zaawansowanych systemów filtracji. HEPA to najskuteczniejszy z dostępnych na rynku filtrów. Zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia, łącznie z substancjami z dymu papierosowego, roztoczami i zarodnikami grzybów. Zastosowany w odkurzaczach Bosch filtr HEPA jest filtrem zmywalnym, co oznacza mniejsze koszty eksploatacji.
Zobacz odkurzacze z filtrem HEPA

Filtr antyzapachowy Bionic

Wielu klientów skarży się na nieprzyjemny zapach wydobywający się z odkurzacza. Szczególnie silne zapachy powoduje zalegająca w worku odkurzacza sierść zwierząt domowych. Odkurzacz BGL3A234 z innowacyjnym filtrem Bionic skutecznie rozwiązują ten problem. Specjalny filtr zawiera cząsteczki klatratów – substancji występujących w naturze, które przełamują łańcuch węglowy powodujący nieprzyjemny zapach. Filtr Bionic jest dwukrotnie bardziej skuteczny od tradycyjnych filtrów z aktywnym węglem. Rezultat to naturalnie czyste i świeże powietrze w naszych domach.
Zobacz odkurzacze z filtrem Bionic
Zobacz filtr Bionic w sklepie Bosch

Turboszczotka

Turboszczotka napędzana jest siłą ssącą odkurzacza i gwarantuje jeszcze skuteczniejsze czyszczenie. Świetnie nadaje się do dywanów: wyposażona w spiralny wałek obrotowy z włosia intensywnie przeczesuje włókna, wydobywając z głębszych warstw trudne do usunięcia zabrudzenia.
Zobacz odkurzacz z turboszczotką
Turboszczotka ProAnimal – wyzwanie czystości

Jak można złościć się na swojego pupila za to, że wyleguje się na dywanie czy na kanapie lub wciąż wchodzi i wychodzi, wnosząc do domu piach? Tapicerka mebli i dywany przyciągają ich sierść jak magnes, a skuteczne posprzątanie domu staje się żmudne i czasochłonne. Wiele odkurzaczy niezbyt dobrze radzi sobie z tym zadaniem. Odkurzacz Bosch BGB 45335 ProPower 2.0.Turbo z turboszczotką ProAnimal rozwiąże ten problem.
Zobacz odkurzacz z turboszczotką ProAnimal
Zobacz film o turboszczotce ProAnimal

Szczotka ProAnimalHair do odkurzania sierści

Model odkurzacza BGL 3A234 oprócz innowacyjnego filtra Bionic posiada także dodatkową szczotkę do odkurzania sierści ProAnimalHair. Dzięki niej łatwo i bardzo skutecznie odkurzysz sierść zwierząt domowych, także z wykładzin i dywanów
Zobacz odkurzacz ze szczotką ProAnimalHair

Szczotka do parkietu

Szczotka przeznaczona do twardych powierzchni nie tylko doskonale czyści, ale też świetnie dba o delikatne parkiety. Doskonale odkurzy również szczeliny pomiędzy płytkami.
Zobacz odkurzacze ze szczotką do parkietu

Kompaktowy rozmiar

Moc i elegancja w niewielkiej formie: kompaktowa konstrukcja i niska waga sprawiają, że nasz odkurzacz jest nie tylko niebywale zwrotny, ale też bardzo łatwy do przechowywania.

Zobacz ultralekkie odkurzacze GL-20
Zobacz lekkie odkurzacze GL-30

Komfortowe manewrowanie

Nasze odkurzacze to prawdziwi mistrzowie… Dzięki czterem miękkim, niezależnie skrętnym kółkom, gwarantują pełną wielokierunkowość oraz wyjątkową łatwość zawracania. Odkurzacz sunie gładko i cicho po każdym podłożu, chroniąc przy tym powierzchnię podłóg.

Troska nie tylko o podłogę

Odkurzacze Free’e gwarantują idealną ochronę mebli i ścian. Specjalne listwy AirBumper™ chronią meble, narożniki ścian i framugi drzwi przed obijaniem. Gładka, przezroczysta powierzchnia listew amortyzuje ewentualne uderzenia i nie pozostawia zarysowań.
Zobacz Odkurzacze Free’e

Najwyższa jakość

Nowa generacja odkurzaczy
Opracowując nową generację odkurzaczy, braliśmy pod uwagę wszelkie potrzeby konsumentów. Nasze innowacyjne odkurzacze doskonale radzą sobie z dywanami, twardym podłożem, sierścią oraz dużymi powierzchniami podłóg.
Przeczytaj więcej o technologii Bosch

Testy mówią same za siebie
Od ponad stu lat marka Bosch jest symbolem najwyższej jakości i niezawodności, a nasi konstruktorzy dbają o wyjątkową funkcjonalność urządzeń i dopracowują do perfekcji każdy detal.

Aby znaleźć naprawdę efektywny odkurzacz trzeba zwrócić uwagę także na inne parametry urządzenia.
Wybierz odkurzacz, który zachowuje wysoką wydajność
1. Wybierz odkurzacz, który zachowuje wysoką wydajność.
Etykieta energetyczna klasyfikuje odkurzacze zanim zostaną one zapełnione kurzem. W codziennym użytkowaniu kurz powoduje utratę siły ssania w większości tradycyjnych odkurzaczy. Oznacza to, że etykieta energetyczna odkurzaczy może nie odzwierciedlać ich faktycznego działania. Testy wykonane przez Dyson pokazują, że w przypadku odkurzacza, który nie zachowuje stałej siły ssania, klasa skuteczności podczas odkurzania w domu może być do 5 razy mniejsza od klasy wskazanej na etykiecie energetycznej.

Pracujemy nad ulepszeniem etykiety
Efektywność energetyczna jest ważna, ale nie pozwoli zaoszczędzić dużej ilości pieniędzy…
2. Efektywność energetyczna jest ważna, ale nie pozwoli zaoszczędzić dużej ilości pieniędzy…
Jeśli zdecydujesz się na zakup odkurzacza z klasą energetyczną A, może ci się wydawać, że koszty eksploatacji będą znacznie niższe niż w przypadku zakupu odkurzacza z klasą G. W rzeczywistości różnica w rachunku za prąd może wynosić zaledwie 20,89 zł rocznie (104,45 zł przez 5 lat). Oznacza to, że zakup urządzenia z wyższą klasą energetyczną może nie mieć znacznego wpływu na rachunki.

… aby naprawdę zaoszczędzić pozbądź się ukrytych kosztów
… aby naprawdę zaoszczędzić pozbądź się ukrytych kosztów.
Niektóre odkurzacze, aby wychwytywać kurz, bazują na jednorazowych workach i filtrach.
Koszt ich regularnej wymiany może wynieść nawet 1383 zł przez 5 lat użytkowania odkurzacza.

Przez te 5 lat odkurzacz o klasie energetycznej A może pozwolić zaoszczędzić 104,45 zł na kosztach energii elektrycznej. Jednak nadal można zaoszczędzić ponad dziesięciokrotnie więcej wybierając odkurzacz, który nie posiada żadnych ukrytych kosztów.†

Rozważ wpływ na środowisko z szerszej perspektywy
3. Rozważ wpływ na środowisko z szerszej perspektywy.
Odkurzacze, które wykorzystują materiały eksploatacyjne wytwarzają odpady, które nie mogą być poddane procesowi recyklingu. Tylko w samej Europie, każdego roku, 126 milionów worków i filtrów ląduje na wysypiskach śmieci lub jest utylizowanych w spalarniach. Etykieta energetyczna ignoruje ten wpływ na środowisko.

Kontrowersyjna oszczędność

Aktualne zmiany to zaledwie przystanek na dłuższej trasie. Jak pisaliśmy w wyborcza.biz, aktualny górny próg mocy silnika odkurzacza (1600 W), w 2017 r. zostanie ograniczony do 900 W, a jego minimalna żywotność nie może spaść poniżej 500 godzin.

Sprzedawcy sprzętów RTV i AGD czyszczą obecnie magazyny, w których zalegają dziesiątki modeli, których od przyszłego tygodnia nie będzie można produkować. Sklepy chcą się ich pozbyć, dlatego przeceny sięgają nawet 30 proc. Warto wspomnieć, że unijne ograniczenia nie wprowadzają zakazu sprzedaży takich urządzeń.

Po co to wszystko? Sztandarowy powód to ograniczenie zużycia energii. Przy czym zdania są w tej kwestii podzielone. Jedni wskazują, że owszem, ogólny pobór energii się zmniejszy, bo moc silników została mocno ograniczona. Inni ripostują jednak, że to tylko mydlenie oczu, bo słabszym odkurzaczem jeden dywan trzeba będzie odkurzać dwa razy.

Producenci tymczasem robią dobrą minę do złej gry i chwalą sobie unijne przepisy. BSH (właściciel marek Bosch i Zelmer) przepowiada, że to „nowy bodziec dla dalszych badań i rozwoju tej kategorii sprzętu. Firma argumentuje, że producenci nie będą mogli stosunkowo łatwo zwiększać wydajności odkurzania samą mocą silnika. Będą musieli wymyślić coś innego.

A to „coś innego” może przełożyć się na przyszłe ceny. Producenci o podnoszeniu cen nic na razie nie mówią, taką wizję kreślą jednak niektórzy rynkowi eksperci. Ale i ten medal ma dwie strony. Bo wyższe ceny nie są na rękę konsumentom, jednak odkurzacz to sprzęt kupowany raz na kilka lat, zatem podwyżki nie powinny być bardzo odczuwalne.

Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,16547447,Nowe_etykiety_na_odkurzaczach__Poczatek_rewolucyjnych.html#ixzz3u0hSJ5eQ

Przewiń do góry
X