Od nowego roku za każdą foliową torbę jednorazowego użytku będziemy musieli zapłacić opłatę recyklingową

Od nowego roku za każdą foliową torbę jednorazowego użytku będziemy musieli zapłacić opłatę recyklingową - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Keng Susumpow / CC BY 2.0
Flickr / @ Keng Susumpow / CC BY 2.0

Rządowy projekt uchwalony w Sejmie zakłada, że za każdą foliową torbę jednorazowego użytku będziemy musieli zapłacić tzw. opłatę recyklingową. W związku z tym cena reklamówek od 2018 roku może sięgnąć nawet złotówki.

Według projektu od 1 stycznia 2018 roku jednorazowe torby foliowe z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów nie będą już w sklepach oferowane za darmo. Za taką foliową torbę trzeba będzie zapłacić minimum 20 groszy, a maksymalnie nawet złotówkę. Ostateczna cena zostanie ustalona w rozporządzeniu ministra środowiska po przeprowadzaniu konsultacji społecznych.

Z opłaty zwolnione zostaną lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego tzw. zrywki o grubości poniżej 15 mikrometrów, które są używane do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzyw, owoców, mięsa, ryb).

W Polsce każdy mieszkaniec zużywa rocznie, według szacunków, około 250–300 toreb foliowych różnego rodzaju. Cykl życia takiej torby jest niezwykle krótki i wynosi z reguły kilkanaście minut, czyli tyle ile trwa pokonanie drogi z zakupami ze sklepu do domu. Następnie torby foliowe stają się odpadem, który zanieczyszcza środowisko. Odpad ten niezwykle trudno usunąć ze środowiska.

Przepisy Unii Europejskiej nakładają na państwa członkowskie obowiązek ograniczenia zużycia plastikowych toreb na zakupy. Ministerstwo Środowiska musiało przygotować odpowiednie przepisy, które będą zachęcać do używania toreb wielokrotnego użytku. Komisja Europejska będzie monitorować redukcję zużycia toreb foliowych w państwach członkowskich.

Opłaty za torby foliowe obowiązują w 13 krajach UE m.in w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Łotwie, Malcie, Holandii, Chorwaci, Bułgarii, Czechach, Estonii, Słowacji, Austrii, Belgii i na Węgrzech, Doświadczenia tych krajów wskazują, że opłata recyklingowa pozwala ograniczyć zużycie toreb foliowych nawet o 90%. Niektóre z tych krajów już wkrótce całkowicie zabronią użycia torebek foliowych.

Pieniądze ze sprzedaży toreb mają trafiać m.in. na kampanie edukacyjne mające na celu ograniczenie stosowania foliówek. Opłatę recyklingową za lekką torbę foliową będzie można uniknąć używając toreb wielokrotnego użytku.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X