fbpx

Ocean Południowy w 13 lat pochłonął 40 % gazów cieplarnianych jakie wyprodukowaliśmy

carbonpower_2Najnowsze badania wykazują, że od 2002 roku do teraz Ocean Południowy usunął więcej gazów cieplarnianych z atmosfery niż pod koniec XX wieku. Udało się to odkryć dzięki najdłuższej w historii serii pomiarów przeprowadzonych w okolicach południowego koła podbiegunowego.

Oceany odgrywają ważną rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla, który dostał się do atmosfery przez działalność człowieka. Rocznie zabierają z powietrza blisko jedną czwartą całkowitej emisji tego gazu. Najważniejszą rolę pełni tu Ocean Południowy (Antarktyczny). Pochłania 40 proc. CO2

Badania nad Oceanem Antarktycznym zostały przeprowadzone dzięki obserwacji stacji, które znajdują się na pokładzie statków.
Naukowcy wyłonili różnice między ilością dwutlenku węgla przy powierzchni oceanu a jego stężeniem w atmosferze. Wskazują one na umocnienie się ubytku tego gazu. Zmiana ta jest najbardziej widoczna zimą w południowej części Cieśniny Drake’a. Jednak naukowcy nie są do końca pewni, jakie mechanizmy są odpowiedzialne za te zmiany.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X