Obserwujmy bociany które pozostały w Polsce

Obserwujmy bociany które pozostały w Polsce
Pixabay / @ Macyvi / CC0

Do obserwowania i dokarmiania bocianów, które z różnych powodów nie odleciały do krajów zimowania zachęca lekarz weterynarii Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu Radosław Fedaczyński.

Na zimowanie do Afryki najczęściej nie odlatują ptaki stare lub chore. Na razie większość z nich jeszcze swobodnie wędruje po polach. Pogoda jest sprzyjająca, mają też sporo pokarmu. Do nadejścia ochłodzenia nic im nie grozi. Jednak potem należy je przewieźć do ośrodków opiekujących się zwierzętami.

O pojawiających się na polach bocianach należy powiadomić miejscowy samorząd, który ma obowiązek ich wyłapania.

„Zacznijmy też wykładać im pokarm w jednym miejscu. Niech zaczną przyzwyczajać się do człowieka i miejsca. Chodzi o to żeby nie przemieszczały się po okolicy, żeby po nastaniu groźnych dla nich przymrozków można je było wyłapać i przewieźć do ośrodków” – wyjaśnia Radosław Fedaczyński.

Zaznacza, że do przemyskiego ośrodka docierają sygnały o wędrujących po polach bocianach.

„Mamy takie informacje z Podkarpacia, ale także z województw ościennych: małopolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Szacujemy, że na zimę trafi do nas ok. 40 bocianów, które nie odleciały do ciepłych krajów”.

Dołączą one do przebywających już w Przemyślu blisko 40 niepełnosprawnych ptaków. Są to osobniki, które mają np. złamane kończyny; niektóre z nich zostały porażone prądem po zderzeniu z linią energetyczną, jeszcze inne spadły z gniazda lub zostały postrzelone przez kłusowników. Wszystkie były lub są leczone w przemyskiej placówce.

Działający jako fundacja Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu powstał na początku lat 90 ubiegłego wieku. Trafiają do niego poszkodowane ptaki i zwierzęta, głównie z woj. podkarpackiego.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top