NSA: Uchwała antysmogowa nie ogranicza praw i wolności obywateli

NSA: Uchwała antysmogowa nie ogranicza praw i wolności obywateli
Pixabay / CC0

NSA oddalił we wtorek trzy skargi kasacyjne na Małopolską uchwałę antysmogową dotyczącą Krakowa. Wyrok jest prawomocny.

Naczelny Sąd Administracyjny w swoim uzasadnieniu nie podzielił argumentacji skarżących, jakoby uchwała antysmogowa ograniczała niezgodnie z prawem ich konstytucyjne prawa, godziła w ich wolności.Chodzi o skargi kasacyjne od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego, podjętą 15 stycznia 2016 r.

Wprowadzała ona na obszarze Krakowa całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Jako dopuszczalne do stosowania wskazane zostały paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 września 2019 r.

Skargę złożyły cztery osoby. W tej sprawie 27 września 2016 r. w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie odbyła się rozprawa sądowa, podczas której sąd oddalił skargi.

Dzisiejszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje, że dotychczasowe działania miasta mają sens. Od 1 września 2019 r. na terenie Krakowa będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia paliwami stałymi, co oznacza, że od tego momentu za palenie w piecach węglem i drewnem będzie groziła grzywna w wysokości nawet 5000 zł” – podkreślono w komunikacie opublikowanym na stronie miasta Krakowa.

Kraków jest jednym z liderów działań na rzez czystego powietrza. Tylko w latach 2013-2018 zlikwidowano ok. 21 tys. palenisk węglowych. Do likwidacji w tym roku pozostało jeszcze ok. 5 tys.

źródło: kurier.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X