fbpx

Nowe zasady darmowej komunikacje w Krakowie w czasie smogu

Smog w Krakowie
Smog w Krakowie

Urząd Miasta opracował nowe zasady wprowadzania i informowania mieszkańców o darmowej komunikacji miejskiej w dniach, w których wystąpią znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza.

Średnie stężenia będą zliczane dwukrotnie w ciągu dnia. Pierwsza średnia będzie wyliczana od 1:00 do 16:00, druga od 12:00 do 22:00. Jeśli poziom pyłu PM10 przekroczy 150 mikrogramów na metr sześcienny, darmowa komunikacja miejska będzie obowiązywać następnego dnia przez 24 godziny.

Nowy system będzie działać w oparciu o dwie średnie: długą – 16-godzinną, obejmującą dwa szczyty komunikacyjne i krótką – 10/11-godzinną, obejmującą szczyt komunikacyjny i moment masowego rozpalania pieców węglowych w godzinach popołudniowo-wieczornych. Obie średnie będą obliczane niezależnie od siebie.

Informacje o wprowadzeniu darmowej komunikacji będą przekazywane po 17:15 (przekroczenie poziomu 150 przez „średnią długą” lub po 23:15 (w przypadku, gdy nastąpi przekroczenie poziomu 150 przez „średnia krótką”).

Nowe zasady wejdą w życie po przyjęciu ich przez radnych. Może to nastąpić najwcześniej w drugiej połowie października. Do tego czasu będą obowiązywać dotychczasowe założenia.

Z bezpłatnych przejazdów będzie mógł skorzystać każdy, kto okaże ważny dowód rejestracyjny samochodu oraz osoby towarzyszące (w liczbie zgodnej z wpisem określającym ilość miejsc w samochodzie).

 

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X