Nowa ustawa o elektrowniach wiatrowych budzi kontrowersje

Nowa ustawa o elektrowniach wiatrowych budzi kontrowersje
Pixabay / @ ColiN00B / CC0

Trwają prace nad ustawą o elektrowniach wiatrowych autorstwa posłów PiS. Po wejściu w życie jej przepisów, odległość od domów, w jakiej będzie można stawiać wiatraki znacznie wzrośnie. Budzi to oburzenie inwestorów. Według dyrektora generalnego GE Renewable Energy EMEA, nigdzie na świecie normy odległościowe nie są tak drastyczne.

Projekt zakłada, że wiatrak produkujący prąd ma znajdować się w odległości od najbliższych budynków mieszkalnych nie mniejszej niż 10-krotność jego wysokości. Taka sama odległość ma też być zachowana przy budowie nowych wiatraków przy granicach parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000 i Leśnych Kompleksów Promocyjnych. Istniejące wiatraki, które nie spełniają kryterium odległości, nie mogą być rozbudowywane, dopuszczalny jest jedynie ich remont i prace potrzebne do normalnej eksploatacji.

Rząd nie kryje, że nowa ustawa to element nowej polityki energetycznej państwa. Według przedstawicieli władz, elektrownie wiatrowe są nieefektywnym i drogim źródłem energii. Proponują za to inne ekologiczne rozwiązania, na przykład, źródła geotermalne.

Inwestorzy sprzeciwiają się tym zmianom, twierdząc, że zablokuje to tworzenie nowych elektrowni wiatrowych. Jaki mówi prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wojciech Centnarski – prawie 32 miliardy zł inwestycji, ok. 620 mln złotych wpływów podatkowych rocznie dla sektora rządowego i samorządowego oraz średnio ponad milion złotych wpływów z samych tylko podatków dla każdej z około 400 gmin posiadających elektrownie wiatrowe, ponad 8 tysięcy miejsc pracy w 2014 roku i realna możliwość uzyskania nawet 42 tysięcy w roku 2030 – to korzyści, które Polsce daje energetyka wiatrowa.

Polska zobowiązała się, że do 2020 roku ponad 19 proc. zużywanej energii elektrycznej będzie pochodziło z OZE. W końcu 2015 r.70 proc. mocy zainstalowanej we wszystkich źródłach OZE pochodziło z wiatraków.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top