„Niedziela przy karmniku”. Akcja przyrodników w Parku Narodowym „Ujście Warty”

"Niedziela przy karmniku". Akcja przyrodników w Parku Narodowym „Ujście Warty”
Pixabay / @ Tomasz Proszek

Przyrodnicy z Parku Narodowego „Ujście Warty” w Lubuskiem w ramach ogólnopolskiej akcji karmnik zapraszają do udziału „Niedzielach przy karmniku”. To okazja, by wziąć udział w obserwacji i obrączkowaniu ptaków.

Podczas takich spotkań obserwujemy i odławiamy ptaki, które przylatują do parkowego karmnika. Ptaki są ważone, mierzone, określany jest gatunek. Ptak otrzymuje niewielką obrączkę na nogę i jest wypuszczany na wolność.

informuje Michał Wołowik z PN „Ujście Warty”

Zaobrączkowany ptak ma swoją historię w Centrali Obrączkowania Ptaków. Jest ona tworzona dzięki pracy ornitologów czy miłośników przyrody, którzy odczyty z obrączek przesyłają do bazy danych drogą internetową za pośrednictwem specjalnego formularza.

Zapisywane jest m.in. gdzie i kiedy ptak był widziany. Dzięki temu wiemy, które gatunki odlatują od nas na zimę, którędy przebiegają trasy ich wędrówek a nawet jak szybko mogą się przemieszczać.

wyjaśni Wołowik

Samo odczytywanie numerów obrączek bez odławiania nie zawsze jest łatwe, gdyż obrączki są małe, by nie obciążać ptaków. W przypadku niewielkich ptaków, na przykład przy karmniku, najbardziej pomocny będzie aparat fotograficzny.

Dużo łatwiej jest odczytać numer ze zdjęcia niż z przelatującej z miejsca na miejsce sikorki. Może nam się przydać również lornetka. Większym ptakom, takim jak gęsi czy łabędzie, często oprócz obrączki na nodze zakładana jest kolorowa obroża na szyję – przy odrobinie szczęścia da się ją odczytać nawet gołym okiem.

tłumaczy Wołowik

Spotkania (łącznie cztery) przy karmniku w Parku Narodowym „Ujście Warty” odbędą się grudniu, styczniu i lutym; będą rozpoczynały się o wschodzie słońca czyli około godzin 8. Pierwsze zaplanowano w niedzielę, 15 grudnia br. Terminy spotkań są na stronie: pnujsciewarty.gov.pl

Podczas takich wizyt przy karmniku, co pół godziny obrączkarz będzie odławiał przy użyciu delikatnej siatki ptaki i zakładał im obrączki. W międzyczasie będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób rozpoznać dany gatunek, jak określić wiek i płeć ptaka.

Rozlewiska i łąki Parku Narodowego „Ujście Warty” to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków – nie tylko w sezonie lęgowym, ale również w innych okresach: w czasie pierzowiska oraz migracji. Zatrzymują się tu liczne ptaki siewkowe, a jesienią nadwarciańskie łąki obejmują we władanie gęsi, których jest wówczas zwykle 60-80 tys., a maksymalnie nawet 200 tys.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top