Kilka prostych porad jak pomóc zwierzętom przetrwać noc sylwestrową
@ wlaczoszczedzanie.pl

Sylwester tuż tuż. Część miast zrezygnowała z centralnych pokazów sztucznych ogni, ale mieszkańcy wielu gmin i tak, głównie prywatnie, będą strzelać na potęgę. Choć coraz częściej mówi się o tym w kontekście stresu zwierząt domowych huczne świętowanie to piekło również dla dzikich zwierząt.

Ma być jasno, głośno i z przytupem – wszak nadciąga Nowy Rok. Pomogą fajerwerki – stary, sprawdzony sposób na wiele świąt. Nie ma wystrzałów – nie ma zabawy! A jednak coraz częściej pojawia się również refleksja, i to nie tylko wśród rodziców niemowląt czy osób panicznie reagujących na huk.

Widzimy przestraszone zwierzęta domowe. Skulone psy, zdziwione koty, a nawet króliki i świnki morskie, przebudzone w środku nocy – dla nich wszak jednej z wielu, niezbyt różniącej się od innych. Przynajmniej według kalendarza biologicznego. Jednak domowi pupile i tak mają przewagę: obserwują ludzkie krzątanie się, wyczuwają w powietrzu napięcie dostają sygnały, że sylwestrowa noc będzie inna. Tak, cięższa, ale w razie problemów mogą liczyć na przytulenie przez troskliwych właścicieli czy nawet pomoc wykwalifikowanych służb weterynaryjnych. W Wielkiej Brytanii i Szwecji planowane są nawet specjalne dyżury kliniczne po to, by pomagać wystraszonym zwierzakom.

Czy o wpływie sylwestrowych fajerwerków na dzikie zwierzęta można opowiedzieć używając twardych, naukowych argumentów?

Różne badania dotyczące hałasu i sztucznego światła pokazują, że duże natężenie obu tych czynników musi wywoływać u zwierząt wielki stres.

Koty w amerykańskim centrum rehabilitacyjnym ewidentnie bały się wybuchów, a reakcję fizjologiczną łatwo można było potwierdzić – w ich kale znajdował się podwyższony poziom kortyzolu, hormonu stresu. To dało asumpt do dalszych badań (choć wciąż prowadzonych w warunkach nieco sztucznych) w ogrodzie Zoologicznym w Erfurcie.

Badacze z Niemiec przyjrzeli się kilku gatunkom, których reakcja na fajerwerki okazała się bardzo różna. Mary patagońskie – gryzonie podobne do kawii, lepiej znanych pod dawną nazwą świnek morskich, a także gepardy i nosorożce, były nie tylko pobudzone, ale wręcz wykazywały objawy paniki. Słonie lekko się denerwowały, ale już po kilku minutach zdawały się nie przejmować nową sytuacją. Natomiast bizony stanowiły oazy spokoju – to typowe dla spokojnych przeżuwaczy.

Niewiele jest badań wskazujących, jak na zarwaną nockę reagują żyjące na wolności ssaki. Ciekawych konkluzji dostarczają wyniki badań słoni morskich na plażach środkowego Chile. Ewidentnie wystraszyły się one huku petard, dobiegających z pobliskiego stadionu morskiego, po czym uciekły popływać do oceanu.

Jeszcze gorzej huk i światło znoszą ptaki – organizmy w zdecydowanej większości preferujące dzienny tryb życia. Dla nich to przerwanie błogiego snu, olbrzymi stres, panika, a nawet śmierć. Chyba największe zdziwienie, części osób kojarzące się wręcz z Apokalipsą, miało miejsce w amerykańskim stanie Arkansas, gdzie w niewielkim miasteczku Beebe, w masowej reakcji na wystrzały fajerwerków, padło nagle ponad 5 tysięcy epoletników krasnoszkrzydłych. Choć to gatunek liczny, masowa śmierć wywołała panikę wśród mieszkańców i uruchomiła służby medyczne i weterynaryjne. Działania kosztowały setki tysięcy dolarów, a cała sytuacja skłoniła do refleksji. Teraz Sylwestra miejscowi witają w bardziej kulturalny sposób.

Dlaczego ptaki padały masowo? Czy znamy mechanizm, który to spowodował?

Przecież nie zginęły z uszkodzeń bębenków słuchowych, oślepienia czy zatrucia dymem. Przyczyna była najczęściej prozaiczna: uderzały w szyby budynków, linie energetyczne, padały pod koła samochodów albo stawały się łatwym łupem kotów. O tragedię nietrudno, gdyż wystraszony ptak słabo widzi i zachowuje się jak lunatyk.

Kilka lat temu doskonałych wyników obrazujących zachowanie ptaków w Sylwestrowe Noce (tak, zgodnie z regułami sztuki zrobiono trzykrotne powtórzenie) dostarczył zespół badaczy z Holandii. W tym celu wykorzystano radary meteorologiczne. Normalnie służące do obserwacji deszczu, śniegu czy gradu, tym razem posłużyły do monitorowania mas przemieszczających się ptaków. Zaraz po wybuchach fajerwerków śpiące ptaki masowo się budziły i rozpoczynały przemieszczenia, nawet na odległość 40 kilometrów. Tam czasem witały je kolejne wystrzały i rodziła się prawdziwa panika. Dotyczyło to krukowatych, mew, kaczek i gęsi, prawdopodobnie też kilku mniejszych gatunków, choć ich ruchu nie udało się odnotować metodą radarową. Spłoszone ptaki nie tylko wydawały głośne dźwięki, masowo defekowały zanieczyszczając infrastrukturę, ale też stanowiły zagrożenie dla ruchu lotniczego.

Pozostaje pytanie o alternatywę dla fajerwerków, bo same zakazy ich używania nie stłumią ludzkich pragnień: celebracji świąt i radości płynącej z ognia.

Pozostaje pytanie o alternatywę dla fajerwerków, bo same zakazy ich używania nie stłumią ludzkich pragnień: celebracji świąt i radości płynącej z ognia.

Rynek wymyśla rozwiązania alternatywne, tak jak wcześniej wyprodukował hałaśliwe fajerwerki. To, czego dziś potrzeba, to refleksja nad sensem wielkich seansów światła i dźwięku. Te trwają bowiem zaledwie kilka chwil i szybko się kończą. Pozostaje po nich skażone powietrze i śmieci, tony śmieci. Niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.

źródło: naukawposlce.pap.pl

Zrównoważone, ekologiczne święta

Kilka prostych sposobów na bardziej ekologiczne i zrównoważone święta

Kilka prostych sposobów na bardziej ekologiczne i zrównoważone święta
Jak sprawić żeby po świętach nie zaglądać do pustego portfela? Nie przyczyniać się do degradacji środowiska? Nie marnować energii elektrycznej i żywności? Jak poczuć, że zrobiliśmy wszystko, żeby były to wyjątkowe i zrównoważone święta w zgodzie, a nie na bakier z ekologią?Oto kilka prostych porad i sposobów na tradycyjne, ale oszczędne i jak najbardziej naturalne świętowanie


Warto dobrze się przygotować do świątecznych zakupów. Dzięki temu zmarnujemy mniej żywności

Warto dobrze się przygotować do świątecznych zakupów
Święta to misja, którą trzeba rozplanować. Warto dobrze się przygotować do świątecznych zakupów, sprawdzić, co mamy w lodówce, przeanalizować, ilu będziemy mieć gości, zaplanować potrawy, jakie chcemy wykonać. Dzięki temu zmarnujemy i kupimy mniej.


Jaką wybrać choinkę na Boże Narodzenie?

Jaką wybrać choinkę na Boże Narodzenie?
Wiele osób co roku przed świętami zadaje sobie pytanie, widząc setki ściętych drzewek wystawionych na sprzedaż. Jak to jest naprawdę z tymi choinkami? Czy dla kilku dni radości warto wycinać tyle drzew? Jaką choinkę wybrać żeby postępować ekologicznie? Jaka choinka jest bardziej ekologiczna? Sztuczna czy naturalna?


Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie lampek choinkowych

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie lampek choinkowych
Bez lampek choinkowych trudno dziś wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia. Dekorujemy nimi choinkę, ale też rośliny ogrodowe, balkony, ulice oraz witryny sklepowe. Czy istnieje sposób, żeby cieszyć się pięknym oświetleniem i nie zwiększać drastycznie rachunku za prąd?


Warto zadbać o to aby świąteczne prezenty były odpowiedzialne

Świąteczne, odpowiedzialne prezenty
Oprócz tego, że chcemy obdarować naszych bliskich czymś, co będzie sprawiało im radość, warto pamiętać o tym, żeby były to prezenty odpowiedzialne, które mogą mieć dwa wymiary. Pierwszy z nich to wymiar pozamaterialny, czyli obdarowywanie innych swoją uwagą i czasem. Drugim wymiarem może być kupowanie prezentów od firm, które są społecznie odpowiedzialne.


Prezenty przez internet? Przeczytaj podstawowe zasady e-zakupów

Prezenty świąteczny przez internet? Podstawowe zasady e-zakupów
Z roku na rok coraz więcej osób kupuje prezenty przez internet. Jest to wygodne – nie trzeba stać w kolejce, zakupy można zrobić szybko bez wychodzenia z domu a wybór jest bardzo szeroki. UOKiK przypomina o podstawowych zasadach świątecznych zakupów


Jak kupić dobrą rybę na święta

Jak kupić dobrą rybę na święta
Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK sprawdziła jakość ryb, owoców morza i przetworów z nich. Dopatrzyła się nieprawidłowości w ponad 70% sklepów i hurtowni. Radzi, jak kupować zdrowe i świeże ryby nie tylko na święta.


Jak kupować ryby na święta ze zrównoważonych połowów

Jak kupować ryby na święta ze zrównoważonych połowów
Przełowienie może sprawić, że nasze dzieci i wnuki będą miały ograniczony dostęp do ryb, które dziś są powszechnością. Fundacja WWF doradza, jak kupować ryby ze zrównoważonych połowów.


UOKiK przypomina o prawach konsumenta i radzi, jak uniknąć problemów w noworocznej gorączce

Jak uniknąć problemów w noworocznej gorączce
Minęły Święta. Za chwilę będziemy świętować Nowy Rok. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podpowiada, co zrobić, jeśli nie wszystko się uda.


Zasady bezpiecznego korzystania z fajerwerków

Zasady bezpiecznego korzystania z fajerwerków
Pamiętaj, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi, dlatego muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Żeby sylwester nie zakończył się tragedią przeczytaj kilka zasad, którymi warto kierować się kupując i używając fajerwerków.


Kilka prostych porad jak pomóc zwierzętom przetrwać noc sylwestrową

Kilka prostych porad jak pomóc zwierzętom przetrwać noc sylwestrową
Najprostszą zasadą, która pomoże naszym zwierzakom przetrwać sylwestrową noc, jest powstrzymanie się od strzelania fajerwerkami. Jeżeli już zdecydujesz się na odpalenie fajerwerków zanim to zrobisz postaraj się zaopiekować domowymi zwierzętami, oraz sprawdzić czy w pobliżu nie ma zwierząt dzikich czy bezdomnych.

Dodaj komentarz