Nie ma pieniędzy na walkę ze smogiem, ale są dla o. Rydzyka na szukanie wód geotermalnych

Nie ma pieniędzy na walkę ze smogiem, ale są dla o. Rydzyka na szukanie wód geotermalnych
Flickr / CC BY ND 2.0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie przyznał pieniędzy Małopolsce na realizację antysmogowego programu LIFE, choć wcześniej tak deklarował.

W tym tygodniu przedstawiciele urzędu marszałkowskiego poinformowali, że NFOŚ wycofał dotację w wysokości 20 mln zł na program LIFE, który ma stworzyć sieć eko-doradców. W antysmogowy projekt zaangażowały się gminy z Małopolski, województwo, Kraków, a także strona czeska i słowacka.

UE dała dofinansowanie w wysokości 42 mln zł, resztę miał dołożyć NFOŚ i partnerzy projektu. Jednak po decyzji Funduszu część gmin się wycofała, bo nie stać ich na zwiększenie kosztów. Jeśli zabraknie całej kwoty (71 mln zł), to UE może cofnąć swój wkład.

W Polsce 44 tys. osób rocznie przedwcześnie umiera na choroby spowodowane katastrofalną jakością powietrza, a znaczna ich część mieszka w południowej Polsce, którą swoim zasięgiem miał objąć program LIFE.

W tym samym czasie NFOŚ zdecydował o przekazaniu 26 mln zł Fundacji Lux Veritatis powiązanej z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Fundusz przyznał Fundacji pieniądze na szukanie wód geotermalnych w Toruniu już w 2007 roku, ale po zmianie władzy cofnął swoją decyzję (wskazywano na wątpliwości związane z prawami własności nieruchomości stanowiącymi zabezpieczenie dla wypłaty dotacji). W 2009 roku Fundacja pozwała Fundusz. Teraz doszło do ugody w tej sprawie.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X