NFOŚiG stawia w tym roku na energię geotermalną

NFOŚiG stawia w tym roku na energię geotermalną - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ a.dombrowski / CC BY SA 2.0
Flickr / @ a.dombrowski / CC BY SA 2.0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 500 mln zł na budowę nowych, rozbudowę bądź modernizację istniejących ciepłowni i elektrociepłowni geotermalnych. Pomoc ma formę pożyczki, a nabór trwać będzie do końca czerwca bieżącego roku.

NFOŚiGW przeznaczył ponadto 200 mln zł w formie dotacji na rozpoznanie geologiczne kraju w kierunku zasobów geotermalnych. Chodziło tutaj  o finansowanie odwiertów poszukiwawczych. Do tej pory w ramach pierwszego naboru wpłynęło 30 wniosków. Narodowy Fundusz planuje ponadto ogłoszenie nowego naboru w tej sprawie w drugim kwartale roku.

Niedawno zakończył się też nabór wniosków na finansowanie odnawialnych źródeł energii w ciepłownictwie. Budżet programu wynosił ponad 200 mln zł. W przypadku geotermii złożono 6 wniosków na ponad 86 mln zł.

Wiceszef Funduszu poinformował, że w trzecim kwartale 2017 r. planowane jest ogłoszenie kolejnego programu skierowanego do wytwórców energii z odnawialnych źródeł. Na razie nie zostały określone rodzaje przedsięwzięć, które będą mogły ubiegać się o wsparcie. Planowany budżet nowego programu ma wynieść 150 mln euro (100 mln w formie pożyczek i 50 mln euro w formie dotacji).

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X