Negocjowana umowa o wolnym handlu obniży bezpieczeństwo żywności i standardy środowiskowe

Negocjowana umowa o wolnym handlu obniży bezpieczeństwo żywności i standardy środowiskowe
Flickr / @ Angula Berria / CC BY SA 2.0

Negocjowana umowa o wolnym handlu między UE a USA (TTIP) obniży bezpieczeństwo żywności i standardy środowiskowe – ogłosił Greenpeace, ujawniając część poufnego dokumentu.

Holenderski oddział Greenpeace opublikował w internecie 248 stron tekstu umowy, czyli mniej więcej połowę wszystkich rozdziałów. Dokumenty, pełne zapisów w nawiasach (czyli nieuzgodnionych) datują się z początków kwietnia, co oznacza, że nie uwzględniają zmian wprowadzonych podczas rundy negocjacyjnej w Nowym Jorku.

Na podstawie dokumentów można stwierdzić, że negocjacje powinny zostać wstrzymane, bowiem zagrażają wyśrubowanym europejskim standardom dotyczącym bezpieczeństwa konsumentów i ochrony środowiska.

twierdzi ekspert Greenpeace ds. handlu Juergen Knirsch

Knirsch powiedział także, że dokumenty pokazują, że Stany Zjednoczone chcą zastąpić unijną zasadę ostrożności łagodniejszym dla producentów podejściem. Europejska zasada ostrożności zapobiega wejściu na rynek potencjalnie szkodliwych produktów, jeśli ich efekty są nieznane albo dyskusyjne. W UE jest wiele obaw przed szerszym dopuszczeniem na unijny rynek amerykańskich produktów rolnych z obawy przed żywnością genetycznie modyfikowaną (GMO).

Organizacja pozarządowa Foodwatch oceniła, że dokumenty negocjacyjne pokazują, że w kluczowych sprawach, jak zasada ostrożności i ochrona inwestycji, UE z góry ustąpiła. Niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, który wcześniej uzyskał dostęp do przecieku, ocenił po ich analizie, że rzeczywistość przeszła najgorsze oczekiwania.

Unijne źródła dyplomatyczne potwierdziły w rozmowie z AFP autentyczność opublikowanych dokumentów, zaznaczając, że nie są one aktualne, więc nie odzwierciedlają najnowszej ewolucji stanowisk UE i USA.

Planowane transatlantyckie partnerstwo handlowe i inwestycyjne (TTIP), jak oficjalnie nazywana jest przyszła umowa o wolnym handlu między Unią a USA, ma doprowadzić do stworzenia największej strefy wolnego handlu na świecie. TTIP docelowo ma wykraczać dużo dalej niż dotychczasowe porozumienia handlowe, polegające na redukcji stawek celnych. Umowa w swych założeniach przewiduje usunięcie barier regulacyjnych czy wzajemne uznawanie standardów w celu obniżenia kosztów dla eksporterów, importerów i inwestorów.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X