Nawet niewielki poziom zanieczyszczenia powietrza może zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu

Nawet niewielki poziom zanieczyszczenia powietrza może zwiększyć ryzyko zakażenia wewnątrzmacicznego oraz przedwczesnego porodu – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Environmental Health Perspectives”.

Badania wykazały, że pyły mają szkodliwy wpływ na łożysko, czyli narząd dostarczający rozwijającemu się dziecku tlen i składniki odżywcze.

Naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health przeprowadzili badania wśród ponad 5 tys. matek i ich dzieci zarejestrowanych w bazie Boston Birth Cohort. Obecność zakażenia wewnątrzmacicznego ustalano na podstawie danych dotyczących m.in. tego, czy matka w czasie porodu miała gorączkę, a także na podstawie mikroskopowych badań łożyska, które zachowano po porodzie.

Ekspozycję na zanieczyszczenia (pyły PM2.5) oceniano na podstawie danych z punktów pomiarowych zlokalizowanych najbliżej domów kobiet. Wszystkie kobiety mieszkały w Bostonie, który uznawany jest za stosunkowo mało zanieczyszczone miasto. W większości przypadków ekspozycja na zapylenie nie przekraczała poziomu uznanego przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA) za akceptowalny (poniżej 12 mikrogramów na metr sześcienny). W przypadku 31 proc. kobiet ekspozycja na zanieczyszczenia była wyższa.

Po porównaniu danych naukowcy stwierdzili, że kobiety, które w czasie ciąży były narażone na najwyższy poziom zanieczyszczenia powietrza, niemal dwukrotnie częściej doświadczały zakażenia wewnątrzmacicznego w porównaniu z kobietami, w przypadku których ekspozycja na zanieczyszczenia była najniższa. Najważniejsze znaczenie wydawał się mieć pierwszy trymestr ciąży.

źródło: Environmental Health Perspectives

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top