Nawet 1 złotówkę zapłacimy za siatkę foliową którą dostaniemy podczas zakupów przy kasie

Nawet 1 złotówkę zapłacimy za siatkę foliową którą dostaniemy podczas zakupów przy kasie - wlaczoszczedzanie.pl - Flickr / @ Jonathan Kos-Read / CC BY ND 2.0
Flickr / @ Jonathan Kos-Read / CC BY ND 2.0

Nawet 1 złotówkę możemy zapłacić za siatkę foliową którą dostaniemy podczas zakupów przy kasie. Tak wynika z projektu nowelizacji przygotowanej przez Ministerstwo Środowiska. Ma to zniechęcić klientów do używania opakowań, które trudno zutylizować.

Opłata za popularne jednorazówki zostanie wprowadzona, zgodnie z dyrektywą unijną z 29 kwietnia 2015 roku dotyczącą zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb.

Państwa członkowskie są zobowiązane do przyjęcia odpowiednich przepisów najpóźniej do 27 listopada 2016 roku. Opłaty powinny zostać wprowadzone najpóźniej do końca 2018 roku.

Przepisy będą dotyczyły lekkich toreb foliowych których grubość wynosi do 50 mikronów (czyli 0,050 mm). Nowelizacja nie dotyczy tych o grubości 15 mikronów, które służą do pakowania żywności sprzedawanej luzem, lub są stosowane ze względów higienicznych.

Do tej pory dodatkowe opłaty za opakowania zasilały dochody sklepów, zgodnie z projektem nowelizacji mają być przekazywane do funduszu na utylizację odpadów. Opłata jest określona w ustawie i może wynosić maksymalnie 1 zł. Co roku minister ma określać konkretną wysokość opłaty.

Skutkiem wprowadzonych opłat może być chęć całkowitego wycofania się przez sklepy z dystrybucji foliowych torebek.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X