Najmniej odpadów w przeliczeniu na jednego mieszkańca w UE wytwarzają Polacy i Rumuni

Najmniej odpadów w przeliczeniu na jednego mieszkańca w UE wytwarzają Polacy i Rumuni
Flickr / @ Luigi Guarino / CC BY 2.0

Przeciętny obywatel Rumuni w 2016 roku wytworzył średnio rocznie 261 kg odpadów komunalnych, w takim samym okresie Polak wyrzucił 307 kilogramów, a statystyczny Czech 339 kg. Najwięcej odpadów w przeliczeniu na jednego mieszkańca w UE wytwarzają Duńczycy 777 kg, Maltańczycy 647 kg, Cypryjczycy 640 kg i Niemcy 626 kg.

Takie dane podał Europejski Urząd Statystyczny Eurostat. Według nich obywatel UE produkuje przeciętnie 450 kg śmieci rocznie, co oznacza, że Polska w tej kategorii mieści się znacząco poniżej unijnej średniej. Eurostat zastrzega przy tym, że kraje członkowskie w różny sposób zbierają i podają dane na ten temat, co może wpływać na ostateczne wyniki.

Z informacji Eurostatu wynika też, że ilość wytwarzanych śmieci w UE sukcesywnie spada. W 2002 roku unijna średnia na 1 mieszkańca wynosiła 527 kg rocznie. Dziś jest to 9% mniej.

Poprawia się też wskaźnik, pokazujący udział odpadów komunalnych, które są odzyskiwane jako surowce wtórne lub kompostowane. Obecnie wynosi on w UE 47%, z czego 30% stanowi recykling, a 17% kompostowanie. W 1995 roku wskaźnik ten sięgał zaledwie 17%.

źródło: ec.europa.eu/eurostat

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X