Na terenie zakładu doświadczalnego Wilanów-Obory powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej OZE SGGW

Na terenie zakładu doświadczalnego Wilanów-Obory powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej OZE SGGW
Pixabay / @ Geralt

Centrum Edukacji Ekologicznej OZE powstanie za 2,5 mln zł na terenie zakładu doświadczalnego Wilanów-Obory należącego do SGGW. Obiekt ma być samowystarczalny energetycznie i być wyposażony m.in. w biogazownię oraz panele fotowoltaiczne.

Przedstawiciele resortu klimatu i środowiska, województwa mazowieckiego, władz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisali umowę o dofinansowaniu projektu. Kosztować on będzie 2,5 mln zł. 2,1 mln zł pochodzić będzie z NFOŚiGW.

Obiekt ma powstać z końcem 2022 roku na terenie Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Wilanów-Obory. W ramach projektu planowana jest budowa zaplecza laboratoryjno-dydaktycznego, gdzie mieszkańcy, studenci, uczniowie i młodzież będą mogli w sposób bezpośredni zapoznawać się z procesami zachodzącymi w instalacjach wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii. Zakłada się również, że w Centrum Edukacyjnym studenci oraz pracownicy naukowi będą mogli prowadzić prace badawczo-rozwojowe.

Odnawialne źródła energii to technologie, które wciąż są rozwijane, badane i udoskonalane. Służą nie tylko planecie, hamując zmiany klimatu przez zmniejszanie emitowanego CO2, ale mają ułatwiać nasze życie i obniżać koszty, które ponosimy. Fotowoltaika oraz biopaliwa to rozwiązania, które bardzo szybko zyskują popularność w Polsce. Właśnie dlatego edukacja ekologiczna w tym zakresie jest tak ważna.

tłumaczy minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zwrócił z kolei uwagę, że inwestycję docenią okoliczni mieszkańcy, którzy zostaną uwolnieni od przykrego zapachu oraz zanieczyszczania pobliskiego jeziora.

Ministerstwo wyjaśniło, że realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do rozwiązania problemu dotyczącego odoru z prowadzonej przez SGGW hodowli bydła. Dzięki instalacji biogazowej, obornik i gnojowica wytwarzane w RZD Obory będą wykorzystywane do produkcji ekologicznego paliwa, tj. biogazu rolniczego.

Inwestycja obejmie m.in. budowę instalacji demonstracyjnej do produkcji biogazu z naturalnych substratów organicznych. Powstanie układ kogeneracyjny produkujący ciepło i energię elektryczną z biogazu oraz instalacji fotowoltaicznej.

Polska posiada ogromny potencjał w zakresie produkcji biogazu i biometanu, szczególnie w sektorze rolniczym. Według ekspertów w Polsce można produkować ok. 7 mld m sześc. biogazu rocznie.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Odnawialne źródła energii – dodatkowe informacje:
biogaz, biometan, biopaliwo, efektywność energetyczna, energetyka prosumencka, energetyka jądrowa, energetyka rozproszona, energia cieplna oceanu, energia geotermalna, energia prądów morskich pływów i falowania, energia słoneczna, energia wiatru, energia wodna, fuzja termojądrowa, kryzys energetyczny, offshore, perowskit, prosument, REPowerEU, Small Modular Reactor (SMR), spółdzielnie energetyczne (wspólnoty energetyczne), system net-billingu, transformacja energetyczna, wodór, ubóstwo energetyczne, zielona energia, zrównoważona energetyka

Zostaw proszę komentarz

Scroll to Top