Na Śląsku lata dron pomagający wykryć przypadki łamania przepisów antysmogowych

Na Śląsku lata dron pomagający wykryć przypadki łamania przepisów antysmogowych
Flickr / @ Chris Blank /CC BY ND 2.0

Na Śląsku lata dron pomagający wykryć przypadki łamania przepisów antysmogowych np. palenia odpadami. Umożliwia on analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z kominów. Dzięki temu już w pierwszej godzinie testów katowicka straż miejska nałożyła mandat za nie przestrzeganie tych przepisów.

Testowany w aglomeracji górnośląskiej specjalny dron to wspólna inicjatywa firmy Flytronic (producenta), władz samorządowych Katowic i Gliwic oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Dron umożliwia prowadzenie zdalnego pomiaru zanieczyszczeń pod kątem spalania odpadów i niedozwolonych substancji.

Jego czujniki pozwalają określić, czy i w jakiej ilości, w dymie są określone związki chemiczne, oraz pył zawieszony. Dron wykorzystuje do tego laserowy licznik rozsianych cząstek stałych.

Docelowo dron będzie skanował znaczne obszary miasta, informując operatora o prawdopodobnym wykorzystaniu niedozwolonego paliwa. Następnie dyspozytor będzie podejmował decyzję o wysłaniu funkcjonariuszy straży miejskiej pod wskazany adres – w celu potwierdzenia podejrzenia i wystawienia mandatu. Pomimo że procedura wydaje się dość prosta, nastręcza kilku problemów technicznych, proceduralnych i prawnych, które musimy rozwiązać. Wnioski z pierwszych prób są jednak bardzo optymistyczne, a metodykę będziemy dalej weryfikować wraz z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla.

mówi Dawid Bielecki z firmy Flytronic

Ciągle poszukujemy sposobów na skuteczniejszą walkę ze źródłami smogu, dlatego pozytywnie odpowiedzieliśmy na propozycję takiej współpracy. Korzyści są wzajemne, ponieważ producent weryfikuje użyteczność i skuteczność swojej koncepcji, a my możemy bezpłatnie przetestować tego typu rozwiązanie przed ewentualnym zakupem podobnego urządzenia w przyszłości.

podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic

Testy drona mają potrwać kilka tygodni. Już w pierwszej godzinie testowania urządzenia udało się wychwycić przypadek łamania przepisów antysmogowych, za co katowicka straż miejska wystawiła mandat w wysokości 500 zł.

źródło: kurier.pap.pl, flytronic.pl

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X