Na razie nie ma planu rozszerzenia parku narodowego w Puszczy Białowieskiej
Flickr / @ Frank Vassen / CC BY 2.0

Na razie nie ma planu rozszerzenia parku narodowego w Puszczy Białowieskiej, ale nie jest to wykluczone – powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister środowiska Henryk Kowalczyk. Zwrócił jednak uwagę, że poszerzenie parku wiązałoby się z utrudnieniami dla lokalnej społeczności.

Dyskusja na temat rozszerzenia parku narodowego w puszczy trwa w Polsce od lat. Zwolennikami tego są organizacje ekologiczne, które chciałyby, aby park objął całą puszczę. Sprzeciwia się temu lokalna społeczność, która twierdzi, że rozszerzenie parku ograniczyłoby możliwość korzystania im z zasobów puszczy.

„Na razie takiego planu nie ma, ale oczywiście to nie jest wykluczone. W tym momencie, kiedy w Puszczy Białowieskiej nie dokonuje się praktycznie żadnych prac urządzeniowych lasu, czy działalności, to można oczywiście rozważyć powiększenie tego parku” – powiedział Kowalczyk.

Szef resortu środowiska zwrócił jednak uwagę, że rozszerzenie parku wiązałoby się z utrudnieniami dla lokalnej społeczności.

„Dla mieszkańców okolic puszczy w ogóle ta decyzja o zaprzestaniu gospodarki leśnej jest trudną decyzją gospodarczą” – podkreślił.

Dodał, że chodzi m.in. o brak surowca drzewnego dla nich jak i ograniczenia, jeśli chodzi o wejścia do lasu.

„Każde dalsze powiększanie parku byłoby oczywiście trudne. Chociaż można by powiedzieć, że atutem byłaby turystyka, ale oprócz tego – to oczywiście – wszystkie działalności gospodarcze musiałyby być ograniczone” – ocenił Kowalczyk.

Puszcza Białowieska po polskiej stronie zajmuje ok. 60 tys. ha, z czego ok. 10 tys. ha stanowi Białowieski Park Narodowy. Pozostałą częścią gospodarują trzy nadleśnictwa – Browsk, Hajnówka i Białowieża. (PAP)

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz