Na razie nie ma planu rozszerzenia parku narodowego w Puszczy Białowieskiej

Na razie nie ma planu rozszerzenia parku narodowego w Puszczy Białowieskiej
Flickr / @ Frank Vassen / CC BY 2.0

Na razie nie ma planu rozszerzenia parku narodowego w Puszczy Białowieskiej, ale nie jest to wykluczone – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk. Zwrócił jednak uwagę, że poszerzenie parku wiązałoby się z utrudnieniami dla lokalnej społeczności.

Dyskusja na temat rozszerzenia parku narodowego w puszczy trwa w Polsce od lat. Zwolennikami tego są organizacje ekologiczne, które chciałyby, aby park objął całą puszczę. Sprzeciwia się temu lokalna społeczność, która twierdzi, że rozszerzenie parku ograniczyłoby możliwość korzystania im z zasobów puszczy.

Na razie takiego planu nie ma, ale oczywiście to nie jest wykluczone. W tym momencie, kiedy w Puszczy Białowieskiej nie dokonuje się praktycznie żadnych prac urządzeniowych lasu, czy działalności, to można oczywiście rozważyć powiększenie tego parku.

powiedział Kowalczyk

Szef resortu środowiska zwrócił jednak uwagę, że rozszerzenie parku wiązałoby się z utrudnieniami dla lokalnej społeczności.

Dla mieszkańców okolic puszczy w ogóle ta decyzja o zaprzestaniu gospodarki leśnej jest trudną decyzją gospodarczą.

Dodał, że chodzi m.in. o brak surowca drzewnego dla nich jak i ograniczenia, jeśli chodzi o wejścia do lasu.

Każde dalsze powiększanie parku byłoby oczywiście trudne. Chociaż można by powiedzieć, że atutem byłaby turystyka, ale oprócz tego – to oczywiście – wszystkie działalności gospodarcze musiałyby być ograniczone.

ocenił Kowalczyk

Puszcza Białowieska po polskiej stronie zajmuje ok. 60 tys. ha, z czego ok. 10 tys. ha stanowi Białowieski Park Narodowy. Pozostałą częścią gospodarują trzy nadleśnictwa – Browsk, Hajnówka i Białowieża.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X