Morze Bałtyckie czyli najsłodszy basen świata. Czy będzie pełen ryb?

Morze Bałtyckie czyli najsłodszy basen świata. Czy będzie pełen ryb?
Pixabay / @ Seaq68

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego – czy mamy powody do świętowania? Organizacja pozarządowa MSC zachęca do poszerzania wiedzy na temat ochrony Bałtyku oraz zaprasza szkoły do udziału w konkursie „Może poznajmy nasze morze”.

Morze Bałtyckie jest pod wieloma względami „naj”; to najmłodsze, najpłytsze i najsłodsze morze na Ziemi, posiada najbardziej urokliwe piaszczyste plaże oraz najpiękniejsze bursztyny. Ale żeby nasz Bałtyk pozostał „naj” musimy o niego dbać. 

Jednym z zagrożeń przed którymi stoi Bałtyk są nieodpowiedzialne, rabunkowe połowy, tzn. poławianie ryb poza wyznaczone limity, niszczenie podmorskich siedlisk oraz przyłów innych zwierząt np. ssaków lub ptaków morskich. Efekty nieodpowiedzialnych praktyk rybackich pokazuje przykład dorsza bałtyckiego, zwanego niegdyś „królem Bałtyku”. Nadmierne połowy dorsza doprowadziły do załamania jego bałtyckich stad – obecnie połowy tych ryb są zabronione. Z rybołówstwem wiąże się jeszcze jedno zagrożenie – porzucone lub zgubione w czasie połowów sieci rybackie, znane jako sieci widmo. Stanowią one niebezpieczeństwo dla morskich zwierząt i są źródłem ogromnych ilości plastiku.

Sytuacja jest poważna, ale wspólnie jesteśmy w stanie ochronić ekosystem Bałtyku. Kluczową rolę pełnią odpowiedzialne połowy, prowadzone zgodnie z zaleceniami naukowymi, dzięki którym do sieci trafia taka ilość ryb, aby ich stada mogły się odbudowywać. Takie połowy nie zaburzają naturalnej równowagi w ekosystemie morskim oraz pomagają chronić inne zwierzęta (np. foki i morświny) oraz siedliska morskie. Rybacy, którzy prowadzą połowy zgodnie z najbardziej rygorystycznymi wymogami środowiskowymi mogą otrzymać certyfikat Zrównoważonego Rybołówstwa MSC. Obecnie certyfikat MSC posiadają dwa polskie rybołówstwa bałtyckie poławiające szproty i ryby płaskie (stornie – znane wielu jako flądry, turboty i gładzice). 

Więcej o rybołówstwach na Morzu Bałtyckim przeczytasz tutaj.

Działaj!

Każdy z nas może przyczynić się do ochrony Bałtyku! Jak to zrobić?

Kupując ryby i owoce z niebieskim znakiem MSC masz pewność, że danie na Twoim talerzu pochodzi ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk oraz wspierasz działania tych rybaków, którzy łowią w sposób odpowiedzialny, z poszanowaniem środowiska morskiego.

Ucz się i wygrywaj!

Światowy Dzień Ochrony Bałtyku to okazja, by pokazać uczniom niezwykły świat Morza Bałtyckiego. Dlatego przygotowaliśmy dla nauczycieli zestaw materiałów do wykorzystania w trakcie zajęć, w tym scenariusz lekcji, gotową prezentację i zeszyt łamigłówek. Nauczyciele, którzy przeprowadzą z uczniami bałtycką lekcję na podstawie materiałów edukacyjnych MSC i prześlą wypełniony formularz zgłoszeniowy, mają szansę na atrakcyjne nagrody. Na pierwszych 500 uczniów czekają eko-plecaczki, morskie zeszyty edukacyjne MSC i tatuaże. O wygranej decyduje kolejność zgłoszeń.

informuje MSC Polska

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy można znaleźć tutaj.

Partnerami kampanii edukacyjnej MSC są Akwarium Gdyńskie, Instytut Oceanologii PAN oraz Kampania Dobre Cele. Zapraszamy do zabawy z innymi materiałami MSC, które znajdziesz na www.msc.org/pl/edukacja

źródło: www.msc.org/pl

Dziękuję, że przeczytałaś/eś powyższe informacje/zestawienie/artykuł do końca. Jeśli cenisz sobie zamieszczane przez portal treści zapraszam do wsparcia serwisu poprzez Patronite.

Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się pisząc maila na adres: informacje@wlaczoszczedzanie.pl

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Włącz oszczędzanie

Globalne i lokalne zagrożenia ekologiczne

Błękitna Planeta Ziemia

Dlaczego należy chronić Ziemię
Ziemia to błękitna perła w przestrzeni i cudowny, wrażliwy świat. Obecnie nasza żywa planeta znajduje się w krytycznym momencie ewolucji. Jeden z jej gatunków, MY czyli CZŁOWIEK, zagraża zakłóceniem i wyczerpaniem systemów podtrzymujących życie.

Antropocen czyli epoka człowieka

Antopocen – nowa epoka w historii Ziemi
Rozpoczęła się nowa epoka w historii Ziemi czyli Antropocen. Według naukowców jest ona zdominowana poprzez działania człowieka, a nie przez aktywność geologiczną.

Dziura ozonowa

Dziura ozonowa
Dziura ozonowa to zjawisko ubytku ozonu stratosferycznego nad niektórymi obszarami Ziemi.

Zanieczyszczenie środowiska

Zanieczyszczenie środowiska
To obecność substancji niepożądanych w stanie ciekłym lub gazowym, w powietrzu, wodzie, glebie, występujących w stężeniu zmieniającym jego właściwości i mogących wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Zmiany klimatu

Zmiany klimatu
Zmiany klimatu obserwujemy, jako wzrost średniej temperatury na Ziemi, która powoduje m.in topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu mórz, susze, powodzie, fale upałów, pożary, czy huragany.

Klęski i katastrofy ekologiczne

Klęski i katastrofy ekologiczne
Następstwem każdej działalności gospodarczej człowieka są przekształcenia środowiska naturalnego. Jeżeli znaczne nasilenie wprowadzonych do środowiska niekorzystnych zmian prowadzi do stanu, że utraci ono zdolność regeneracji i samoregulacji, wówczas mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną.

Katastrofy ekologiczne na świecie

Największe katastrofy ekologiczne na świecie
Od zagłady całych cywilizacji, poprzez zanieczyszczenie środowiska, wypadki wież wiertniczych i tankowców, katastrofy przemysłowe i jądrowe. Historia rozwoju cywilizacji pokazuje, do czego może doprowadzić nasza megalomania i ignorancja w stosunku do otaczającego nas środowiska naturalnego.

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X