Ministerstwo Energii zadecydowało że nie wycofa z rynku miału węglowego ani innych odpadów węglowych

Ministerstwo Energii zadecydowało że nie wycofa z rynku miału węglowego ani innych odpadów węglowych
Flickr / @ Kamil Porembiński / CC BY SA 2.0

Ministerstwo Energii zadecydowało że nie wycofa z rynku miału węglowego ani innych odpadów węglowych. W sprawie wycofania tych materiałów ze sprzedaży detalicznej apelowały organizacje ekologiczne. Natrafiły jednak na sprzeciw ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który wyraźnie stwierdził, że nie widzi potrzeby, aby wyżej wymienione paliwa zniknęły z rynku.

Ministerstwo w uzasadnieniu do projektu pisze, że paliwa stałe będą sprawdzane pod względem parametrów, takich jak zawartość popiołu, siarki, wartość opałowa, wielkość ziarna, wilgotność i wskaźnik wolnego wydymania. Problem w tym, że wskaźniki te ustalone zostały na takim poziomie, że wcale nie wyeliminują najgorszych gatunkowo paliw. Nowych norm nie spełniałoby tylko ok. 6,8% miałów.

Według nowych przepisów miał węglowy i inne odpady na rynku pierwotnym będą mogli kupować jedynie więksi dostawcy. Niestety bez żadnego problemu oraz sankcji będą mogli je sprzedawać na rynku wtórnym. Takie przyzwolenie spowoduje, że nadal każdy będzie mógł kupić tańszy węglowy odpad i wrzucić do swojego pieca bez jakichkolwiek kar czy choćby kontroli.

Oznacza to że nowelizacja ustawy niewiele zmieni. Ministerstwo Energii zatem zadbało nie tyle o poprawę jakości powietrza, ile o interesy producentów węgla.

źródło: materiały prasowe

Zostaw proszę komentarz

Przewiń do góry
X